خانه » نکات خانه داری » آموزش کاشت سبزه عید متفاوت با تخمه کدو

آموزش کاشت سبزه عید متفاوت با تخمه کدو

زیبایی سبزه عید که یکی از سین های مهم سفره هفت سین در عید نوروز است را می توان با خلاقیت چند برابر کرد. در ادامه با روش کاشت سبزه عید با تخمه کدو آشنا خواهیم شد.

با تخم کدو چطور سبزه بکاریم؟

یکی از نشانه های حیات دوباره ، سبزه عید است و کاشتن آن در عید نوروز و گذاشتن در سفره هفت سین یکی از دغدغه های مهم خانم های خانه دار است ، کم کم به سال نو نزدیک می شویم تصمیم تان برای کاشتن سبزه امسال چیست؟

اکثر مواقع سبزه عید را با بذرهایی همچون عدس ماش ، گندم شاهی می کارند چنانچه در جستجوی یک ایده ناب و جدید برای کاشتن سبزه عید سال ۹۹ هستید ما در سایت نمناک سبزه تخم کدو را پیشنهاد می کنیم که به راحتی می توانید آن را درست کنید و به عنوان یک سبزه زیبا و ماندگار در سفره هفت سین خود آن را زینت بخش سفره خودتان بکنید پس با ما همراه باشید تا روش کاشت سبزه تخم کدو را در چند مرحله آموزش ببینید.

– نکته مهمی که باید بدانید این است که تخم کدو به عنوان یکی از بذرهای بدون لعاب و سخت محسوب می شود برای اینکه سبزه عید را با این بذر بکارید بایستی تخم ها را تقریباً ۴۸ ساعت بخیسانید و در طول این ۴۸ ساعت آب آن را دو بار عوض کنید.

– پس از ۴۸ ساعت بذرهایی را که خیس خورده اند را در داخل یک کیسه نخی ریخته و آن ها را درون یک آبکش گذاشته تا آب اضافه آن گرفته شود. سپس در طول روز به تعداد دوبار کیسه نخی را باز کرده و به دانه ها آب دهید و هر بار که آبیاری کردید جابجا کنید تا به اندازه کافی نور و رطوبت به تمام قسمتهای بذر برسد.

– حدود ۳ الی ۴ روز زمان نیاز است تا بعد ها شروع به جوانه زدن بکنند زمانی که به این مرحله رسیدند اقدام به ریختن آنها در کف یک سینی بکنید اما توجه داشته باشید که ضخامت زیادی نداشته و روی هم انباشته نشوند.

– زمانی که دانه های جوانه زده را کف سینی پهن کردید روی آن یک لایه سلفون کشیده و سپس چند سوراخ روی آن ایجاد کنید.

– یکی ، دو روز اول سبزه را در محیطی قرار دهید که گرم و پرنور باشد و روزانه به تعداد سه بار اقدام به آب پاشی با اسپری بکنید.

– پس از گذشت دو روز پوشش سلفونی را که روی سبزه کشیده بودید برداشته و بدون کوچکترین جابجایی سبزه را در همان محیط نگه دارید و روزانه ۲ مرتبه آنها را سیراب کنید.

– روز بعد سبزه را از آن محیط خارج کرده و به مدت چند ساعت زیر آفتاب ملایم زمستانی بگذارید و به هنگام شب مجدد به داخل خانه بیاورید و یا این که در جای خنک و تاریک نگهداری کنید.

نکات تکمیلی در مورد کاشت سبزه تخم کدو

* تا زمانی که لایه پلاستیکی روی دانه ها قرار دارد به هیچ عنوان سبزه را در معرض نور مستقیم نگذارید چرا که دانه ها حالت پختگی به خود می گیرند و در نهایت گندیده می شوند.

* برای اینکه سبزه عید را با تخم کدو بکارید دو هفته قبل از فرا رسیدن عید اقدام به این کار بکنید.

* توجه داشته باشید که حتماً برای کاشت این سبزه تخم کدوی خام به کار ببرید.

 

منبع : نمناک

x

حتما ببینید

ترفندهای ساده ولی مهم نگهداری کفش و لباس

نحوه نگهداری از کفش و لباس ها بسیار مهم است و استفاده از ترفندهای ساده ...