خانه » مد و مسائل زندگی » آیا در آینده فردی لجباز و شکننده خواهید بود یا سازگار و موفق؟

آیا در آینده فردی لجباز و شکننده خواهید بود یا سازگار و موفق؟

مردم اغلب نمی توانند با شرایط سازگار باشند و به این نتیجه می رسند که همیشه در همه کار شکست خواهند خورد و دست از تلاش کردن بر می دارند. همانجا که هستند باقی می مانند و در زندگی راکد می مانند، هیچ گاه به جلو نمی روند، حتی در زندگی به عقب بر می گردند.

مثلا به جک نگاه کنید. مرد جوانی بود که در اوهایو زندگی می کرد. او کسی بود که می خواست موسیقی را به صورت حرفه ای بنوازد. در تمام طول دوران دبیرستانش گیتار می نواخت و آهنگ می نوشت. معلمان، دوستان و خانواده اش آهنگ هایش را دوست داشتند و به او می گفتند که فرد با استعدادی است. در نهایت، در یک رقابت استعداد یابی شرکت کرد و سوم شد. سوم شدن خیلی باعث ناراحتی وی شد و تصمیم گرفت موسیقی را ترک کند. به دانشگاه رفت.

دانشگاه چیزی بود که پدرش می خواست و مرد جوان تسلیم رویاهایش شد. شکست کوچک مانع رسیدن به آرزوهایش شد. به جای اینکه این شکست را یک پیشرفت بزرگ ببیند و طوری از توانایی خود استفاده کند که بتواند سال بعد نفر اول باشد، تسلیم شد. به احتمال زیاد این مرد جوان با آرزوها و ناکامی های بسیاری خواهد مرد.

جک در یک شرایط “متغیر” نبود. او فقط انعطاف ناپذیر و منفی بود. نیاز سلامتی سیستم های پیچیده، یک سیستم روانشناسی پیچیده است. اگر متغیر هستید، به شکستها همچون یک فرصت و هدیه ای که می تواند منجر به موفقیت شود نگاه می کنید.

یادم می آید زمانی با یک راننده تاکسی در لوس آنجلس صحبت می کردم. می گفت از زمانی که زلزله آمده آزاد راه ها با باد خم می شوند و بر روی زمین می لغزند. به نظرم عجیب بود و سعی می کردم تصور کنم که یک ماده جامد چگونه مانند مایعات کار می کند.

وقتی به آن فکر می کنید، می فهمید که همه چیز از اتم ساخته شده و اتمها قابل حرکت هستند. بعد از تحقیقات زیاد، فهمیدم که وقتی مهندسان پلها، ساختمانها و آزاد راه ها را درکالیفرنیا و دیگر قسمتهای جهان طراحی می کنند، این طراحی ها را با کمی تغییر پذیری طراحی می کنند بنابراین ساختمانها و جاده ها با وقوع زلزله و یا بادهای قوی خم می شوند.

تغییر پذیری و انعطاف پذیری بیش از حد در جاده ها و ساختمانها آنها را ناپایدار و خرد می کند. تغییر پذیری خیلی کم نیز ساختمانها و جاده ها را بسیار سخت می کند و با یک زلزله از بین نخواهند رفت.

همین داستان برای ورزش و کسب و کار و تمامی مراحل زندگی نیز صادق است. اگر فرد صاحب کسب و کار، معلم و یا مربی لجباز باشد و بر خلاف شواهدی که می داند منجر به شکست در آن کار می شود باز هم در برابر تغییرات امتناع کند، مطمئنا تمامی تلاشهایش منجر به شکست خواهد شد. اگر یک مربی ورزشی هیچ تغییری در روش بازی خویش اعمال نکند، تیم مقابل به راحتی نقشه بازی آنها را می فهمند و بر آنها غلبه می کنند.

مربی، رهبر و شما باید بدانید چگونه خود را تغییر پذیر کنید. اگر جک می توانست به این تغییر پذیری دست پیدا کند، احتمال خیلی زیادی داشت که بتواند در رقابتهای موسیقی برنده شود و در نهایت به قراردادهای مهمی دست پیدا کند.

به یاد داشته باشید که : تغییر پذیری نه تنها در ورزش و کسب و کار مهم است بلکه در تمامی مراحل زندگی نیز مهم است. وقتی در کاری که می کنید شکست می خورید، باید خود را انعطاف پذیر کنید و به آن بچسبید تا به شما در دستیابی به موفقیت کمک کند.

منبع : iranvis.com

x

حتما ببینید

چند سرگرمی دوست داشتنی که در زندگی‌تان معجزه می‌کند

آیا می‌دانید سرگرمی می توانید کیفیت زندگی‌تان را بالا ببرد؟ پس داشتن سرگرمی فقط برای ...