خانه » روش های موفقیت » اجازه ندهید تصمیم گیری های بی اهمیت، وقت شما را از بین ببرد

اجازه ندهید تصمیم گیری های بی اهمیت، وقت شما را از بین ببرد

شما سناریو را می دانید. شما قبل از اتخاذ یک تصمیم، ناگزیرید جنبه های مثبت و منفی آن را بسنجید. ممکن است عدم قطعیت، نگرانی، عوامل زمان و مسائل ایمنی در این تصمیم وجود داشته باشند. تصمیمات باید در اداره، اتاق کار، آشپزخانه، کلاس درس و به طور کلی در تمام طول روز و به صورت روزانه اتخاذ شوند. همه ی این ها در ذهن ما سنجیده می شوند، چنان که ما به صورت روزانه تصمیم می گیریم که آیا اجازه دهیم فرزندانمان در یک پارک بازی کنند؟ برای رفتن به خرید از اتوبوس استفاده کنیم؟ آیا به پیاده روی روزانه برویم و یا از دوستان خود برای یک مهمانی در خانه دعوت کنیم؟ اگر شما هم این طور هستید، زمان بسیار زیادی را برای تصمیم گیری صرف می کنید. در این جا ۴ راه عملی برای سرعت بخشیدن به این روند وجود دارد. این مطالب همچنین یک بینش جذاب برای کل فرایند تصمیم گیری ارائه می دهند.

۱- اجتناب از رسیدن به تجزیه و تحلیل های سست

شما از وضعیت زمانی که شروع به بیش از اندازه فکر کردن برای تصمیم گیری می کنید، آگاهید. شما زمانی به مراتب بیش از حد، برای «اما»، «اگر» و «شاید» صرف می کنید. یکی از راه های عملی برای سرعت بخشیدن به همه ی فعالیت هایتان، این است که یک مهلت نهایی تعیین کنید. به خودتان بگویید که شما مجبورید در مدت زمان نیم ساعت، یا کمی طولانی تر، تصمیم گیری کنید. این کار شما را مجبور به اتخاذ یک تصمیم می کند و شما را از تعویق غیر ضروری آن برحذر می دارد.

۲- تلاش برای محدود کردن مسائل جزئی

محسوب کردن جزئیات چیزی است که تصمیم گیری را بسیار دشوار می سازد. ممکن است که چیزهایی مانند فقدان انگیزه، فشار همسالان و یا دخالت پدر و مادر، باعث پیچیده شدن کل مسأله گردد. قبل از صرف کردن زمان هایی برای فکر کردن در مورد اهدافتان، در نظر بگیرید که آیا این مسائل مهم و ضروری هستند و یا کمی بی اهمیت تلقی می شوند. اگر می خواهید وقت خود را برای موضوعات غیر ضروری بگذارید، بهتر است که از هم اکنون از انجام آن اجتناب کرده و وقت خود را برای گرفتن تصمیم های مهم تر صرف کنید(all the consequences).

۳- سعی کنید شکست را جبران کنید

همه ما ممکن است در یک مقطع زمانی تصمیم های بدی گرفته باشیم. من می توانم به گذشته ی زندگی ام فکر کنم و به خاطر تمام مراحلی که مرتکب اشتباه شدم و برخی از تصمیم های نسبتا بدی که اتخاذ کردم، به خود لرزیده و کاملا پشیمان شوم. اما، همچنین می توانم به آن ها فکر کرده و از اشتباهاتم درس بگیرم تا دیگر آن ها را تکرار نکنم. ما باید انتظار شکست را داشته باشیم و از آن ها درس بگیریم. هنگامی که شما می دانید که تصمیم جدیدتان، تصمیم خوبی نیست و احتمالاً نتیجه ی خوبی نیز ندارد، به فرایند تصمیم گیری شما سرعت بخشیده شده و از خطرات احتمالی مصون خواهید ماند.

۴- سعی کنید “تعصبات” خود را کشف کنید و دیگر دیدگاه ها و شیوه ها را بپذیرید

دنیل گیلبرت: «آنچه را که چشم ما می بیند، ذهنمان می پذیرد و چشم ما به دنبال آن چیزی است که ذهن ما می خواهد.»

از نظر روانشناسی نگرش ما نسبت به دنیا «تعصبات» نامیده می شود. این دیدگاه تصمیمات و قضاوتهای ما را تحت تاثیر قرار می دهد. این مبحث در کتاب «دنیل گیلبرت» به نام «شیرجه در خوشبختی» به خوبی شرح داده شده است(Stumbling on Happiness). این نوع دیدگاه اشکال زیادی را در بر می گیرد. یکی از این اشکال ها «تائید گرایی» می باشد. امکان ندارد از آن آگاه باشید، اما شما افرادی را جذب می کنید که با آنها دیدگاه های مشترکی دارید. شما وب سایت ها و منابع خبری را دنبال می کنید که دیدگاه تان نسبت به جهان را تائید و تصدیق می کند. مشکل اینجاست؛ درحالیکه این دیدگاه دلخوش کننده است، دیدگاه هایی که دقیقاً همانطور منطقی هستند را نادیده گرفته و به آن فکر نمی کنید، اما با نگرش تک بعدی تان از جهان، تطبیقی ایجاد نمی کنید. اینترنت این مشکل را بدتر ساخته، چرا که یافتن تعداد افراد زیادی که با دیدگاه های ما مشترک هستند بسیار آسان بوده و همین امر دیدگاه ما را مدام تقویت می کند. وقتی مجبوریم در مورد کاری تصمیم بگیریم، از اینکه چقدر دیدگاه «تائید گرایی» روی تصمیم گیری ما تاثیر می گذارد بی خبریم. آگاهی از دیدگاه دنیای محدودمان و دنبال کردن نظرات و تجارب دیگران به ما کمک می کند بیشتر عقلانی و کمتر ذهنی تصمیم بگیریم.

۵- به جای وقت تلف کردن با تکرار اشتباهات، از تجارب دیگران بعنوان رهنمود استفاده کنید

قبل از اینکه مدل خاصی از یک ماشین را بخرید، از کسی که همان مدل را خریده اطلاعاتی کسب کنید. برای جلوگیری از اتلاف وقت در تصمیم گیری های آتی از نظرات و تجارب دیگران استفاده کنید(experience can save you time). اگر قرار است در مورد انتخاب روش درمان بیماری خود تصمیم بگیرید، پیدا کردن افرادی که تجارب شخصی در خصوص مداوایی شبیه به آن را داشته اند مفید می باشد. محققان اعلام کرده اند(Researchers have shown) این روش چقدر مفید است، اگرچه هشدار می دهند که به همان ترتیب باید بین اطلاعات حقیقی تعادل برقرار باشد.

۶- تصمیمات خود را رویاروی ارزش های اصلی تان قرار دهید

ماهاتما گاندی: «باورهای شما به تفکرات شما تبدیل می شود. تفکرات شما تبدیل به دنیای شما می شود. دنیای شما عملکردهایتان می شود. عملکردهای شما عادات شما می شود. عادات شما ارزش هایتان می شود. و ارزش هایتان تبدیل به مقصد تان می شود.»

در این دنیای تجاری، شرکت های زیادی متعهد به ارزش هایشان هستند(their core values)، ارزش هایی از جمله پاسخگو بودن، مسئولیت پذیری و همچنین زمینه ساز نوآوری هستند. اما چقدر این ارزش ها در تصمیمات تجاری آنها منعکس شده است؟ آنها مطمئن هستند که به لحاظ اجتماعی و محیطی مسئولیت دارند. در سطح فردی، این عمل می تواند تصمیم گیری های شما را همانطور به نحو کارآمدی سرعت بخشد. شما وقتی دوستان، والدین و شریک تجاری خود را انتخاب می کنید متعهد به صداقت، وقت شناسی، صراحت و وفاداری می شوید. شاید وفاداری برایتان در اولویت باشد. باید در مورد کمکی که دوستانتان نیاز دارند تصمیم بگیرید. شاید مجبور شوید وقتی به ناحق مورد سرزنش قرار گرفته اند از آنها دفاع کنید. هرگز پشت سرشان حرف نمی زنید. گرفتن چنین تصمیماتی آسان هستند، چرا که با ارزش های اصلی تان جور در می آیند.

اگر این ۶ روش را به خاطر بسپارید، زمان کمتری برای تصمیم گیری صرف کرده و همچنین آرامش بیشتری در مورد آن دارید.

منبع : iranvis.com

x

حتما ببینید

موارد ضروری که مدیران تازه کار استارتاپ ها در آن‌ها هزینه می کنند

اغلب کارآفرینان برای راه اندازی استارتاپ خود سرمایه‌ی چندانی ندارند. در واقع، هزینه اولیه‌ی استارتاپ ...