خانه » گردشگری » خانه کرد

خانه کرد

خانه کرد (موزه مردم شناسی) سنندج در «عمارت آصف» از بناهای تاریخی و ارزشمند استان کردستان واقع شده است، بازنمودی از تاریخ و فرهنگ مناطق مختلف کردنشین را به نمایش می‌گذارد و بزرگ‌ترین موزه مردم‌شناسی مربوط به یک قوم در کشور ایران است. اگر می‌خواهید از یک کردستان کوچک در دل کردستان بزرگ دیدن کنید حتماً از این مکان دیدن کنید.

بهترین زمان دیدن خانه کرد

چهارفصل کردستان دارای زیبایی‌های منحصربه‌فردی است اما از آنجایی که سنندج یک منطقه کوهستانی است و زمستان‌های سردی دارد فصل‌های بهار و تابستان برای بازدید مناسب‌ترند، به‌خصوص در بهار کردستان رنگ و بوی دیگری دارد و زیبایی‌هایش دوچندان می‌شود. همچنین در طول عید معمولاً برنامه‌های ویژه‌ای در خانه کرد مانند مراسم “هه لپرکی”، پخش موسیقی محلی، مکانی برای عکاسی با لباس محلی و پوشش سنتی کردی برای گردشگران در نظر گرفته می‌شود که بازدید از آن را جذاب‌تر می‌کند.

راه دسترسی به خانه کرد

عمارت آصف وزیری (خانه کرد) در محله تاریخی سرتپوله سنندج در ضلع شمالی خیابان امام (شاپور) نزدیک به سه راه شهدا (حبیبی) واقع شده. دسترسی پیاده به آن از سمت خیابان طالقانی و بازار بسیار راحت است. برای دسترسی سواره اگر با خودروی شخصی سفر می‌کنید بهتر است ماشینتان را در یکی از پارکینگ‌های عمومی خیابان فردوسی مانند پارکینگ روباز ناصرخسرو پارک کنید و با چند دقیقه پیاده روی به میدان انقلاب، خیابان امام و خانه کرد برسید. به دلیل یک طرفه بودن خیابان امام بهتر است به‌جای تاکسی خطی از تاکسی دربست استفاده کنید. ضمناً نزدیک‌ترین ایستگاه حمل و نقل عمومی به خانه کرد ایستگاه اتوبوس ناصر خسرو است.

هزینه‌ی بلیط و ساعات بازدید

بلیط ورودی برای گردشگران ایرانی: ۲ هزار تومان
بلیط ورودی برای گردشگران خارجی: ۸ هزار تومان
روزهای بازدید: هر روز هفته به‌جز جمعه‌ها
ساعات بازدید: از ۸ صبح تا ۱۳ و از ۱۵:۳۰ تا ۱۹:۳۰

دانستنی‌های قبل از دیدن خانه کرد

از آنجایی که خانه کرد در نزدیکی بناهای تاریخی مهم دیگری همچون عمارت مشیر دیوان، مسجد جامع سنندج (مسجد دارالاحسان)، موزه سنندج (عمارت سالار سعید) و خانه حبیبی واقع شده، می‌توانید بعد از بازدید از این مکان، مطابق علاقه خودتان به سراغ یکی دیگر از این جاذبه‌ها بروید. به‌خصوص بازدید از موزه سنندج که گنجینه باستان‌شناسی در آن به نمایش گذاشته شده می‌تواند مکمل خوبی برای موزه مردم شناسی خانه کرد باشد.
این عمارت از قدیمی‌ترین خانه‌های شهر سنندج است که بخش‌های مختلف آن در ۳ دوره تاریخی صفویه، قاجاری و پهلوی ساخته شده و می‌توانید نمادهایی از معماری این دوره‌ها را در فضای مرمت شده زیبای آن ببینید. معماری این بنا متمایز از بناهای بومی کردستان و به سبک حیاط مرکزی اصفهان است.
کردستان بعد از اصفهان پایتخت اُروسی سازی جهان است و در این عمارت می‌توانید از اُروسی، گره چینی و پنجره‌های مشبک رنگین زیبایی دیدن کنید به‌خصوص اُروسی منحصر به فرد تالار خان از دیدنی‌های مهم این عمارت است. در این تالار فراموش نکنید سقف را هم نگاه کنید چرا که جزییات دیدنی‌ای دارد.
سردیس‌های زیبای مشاهیر و تیپ‌های مردم عادی مناطق مختلف کردستان آثار مجسمه ساز مشهور کرد استاد هادی ضیاءالدینی هستند که علاوه بر ارزش هنری، بازدید از آنها باعث شناخت چهره‌های سرشناس کرد می‌شود. امان‌الله خان اردلان، صلاح‌الدین ایوبی، شیخ شهاب‌الدین سهروردی، مولوی کورد، ملا حسن حزین (خطاط)، میرزا محمد رضا کلهر (خوشنویس)، مظهر خالقی (موسیقیدان)، محمد قاضی (نویسنده) برخی از مفاخر و مشاهیر برجسته کرد هستند که سردیسشان در موزه قرار دارد.
۱۳۰ قطعه ارزشمند از آثار استاد علی اکبر بهزادیان خالق شگفتی‌های نازک کاری چوبی کردستان در تالاری به نام این استاد پیشکسوت برای بازدید قرار داده شده که می‌توانید از این مجموعه زیبا و بی‌بدیل در خانه کرد دیدن کنید.
حتماً از مجسمه‌های انتزاعی و جذاب خاتوزین مادر اسطوره‌های کردستان در موزه دیدن کنید.
در سالن سازهای موسیقی سنتی کردستان ویترین‌های یادبودی برای استاد عبدالله شریعتی، نوازنده‌ی توانمند سُرنا و برات نورانی نوازنده چیره دست دهل با نمایش سازهایشان تعبیه شده که از جذابیت‌های مهم موزه برای علاقه‌مندان به موسیقی فاخر کردی است.
در ضلع جنوب غربی عمارت زیباترین حمام خصوصی سنندج با نقش‌های آهک بری قرار دارد، بازدید از این حمام تاریخی را فراموش نکنید.
هم چنین سفره خانه سنتی خانه کرد در بخش جنوبی عمارت واقع شده که می‌توانید از نان کلانه و آش دوغ محلی آن لذت ببرید هم چنین فروشگاه دائمی محصولات صنایع دستی نیز در این بخش وجود دارد.

راهنمای بازدید از خانه کرد

عمارت آصف با بیش از ۴۰۰۰ متر مربع مساحت از قدیمی‌ترین بناهای اعیانی شهر سنندج است که متعلق به میرزا علی نقی خان لشکر نویس ملقب به آصف اعظم (دیوان) بوده است. آصف دیوان از خاندان قدرتمند وزیری بود که نسل اندر نسل وزرای حاکمان اردلان بودند و تا اواخر حکومت قاجار قدرت واقعی کردستان در دست آنها بود و پس از تملک این عمارت توسط پدرش، در زمان آصف دیوان شکوه نهایی خود را به دست آورد و از این رو به بنای آصف وزیری معروف است.

ورودی عمارت با یک عقب نشینی برِ خیابان امام قرار دارد. با نمای آجری، شکل نیم هشتی و با قوس نیم دایره در دوره پهلوی اول (۱۳۱۱-ه.ش) ساخته شده است و در ساخت درب آهنی بزرگ آن از طرح‌های اسلیمی استفاده شده است. این سر در متأثر از بناهای مشیر دیوان و عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام است.

بعد از عبور از هشتی و دالان ورودی وارد حیاط اصلی (بیرونی) مجموعه می‌شویم. این حیاط مستطیل شکل و یک ایوانی است و در داخل حیاط آب‌نمای زیبایی در مقابل تالار اصلی قرارگرفته که آب آن از یک رشته قنات تأمین می‌شود و در کنار آن باغچه‌ی بزرگ و سرسبزی نیز طراحی شده است.

در ضلع شمالی حیاط، قدیمی‌ترین بخش بنا که تالار اصلی یا تالار تشریفات است قرار دارد. دارای ایوان ستون‌دار چوبی و سرستون‌های مقرنس است که مربوط به دوره صفویه است. شامل بخش شاه نشین یا اتاق خان و مجموعه دور آن می‌شود، اتاق خان، اتاق پشت ایوان شمالی است و بیشترین تزیینات را دارد مانند مقرنس‌ها و آینه کاری‌ها و سه دری زیبای آن با شیشه‌های رنگی، این قسمت از بنا در دو طبقه ساخته شده است که در طبقه دوم نیز اتاق‌های باز و گسترده با تزیینات جالبی وجود دارد و به کوه آبیدر دید دارد. در طرفین فضای تالار اصلی دو راهرو با سه دری‌های تودرتوی دواشکوبه تعبیه شده است. بخش شرقی تالار اصلی هم‌زمان با تالار ساخته شده ولی بخش غربی جدیدتر بوده و در سال‌های اوایل حکومت پهلوی تقریباً همانند فضاهای بخش شرقی بازسازی شده است.

ضلع غربی عمارت دارای یک ایوان سرتاسری با ستون‌های آجری است. در پشت این ایوان سرتاسری یک تالار با ارسی بسیار زیبا با طرح اسلیمی قرار دارد. هر اتاق در این بخش به‌وسیله سه در به اتاق بغلی خود وصل می‌شود و اتاق پشت ایوان غربی دارای یک ارسی سه دری است که با شیشه‌های رنگی و ارتفاع بلند خود فضایی آرامش بخش و زیبا را به وجود می‌آورد. همچنین در طرفین این بخش دو اتاق قرار دارد که یکی از آن‌ها به حمام مجموعه و دیگری به حیاط اندرونی متصل می‌شود.

در قسمت شرقی اتاق‌های متعدد با سبک پنجره‌های هفت دری و هلالی در دوران قاجار ساخته شده‌اند.

گالری‌های موزه مردم شناسی که در آنها جزییات زندگی سالیان گذشته مردم کردستان را می‌توان دید شامل غرفه‌های زندگی شهری، روستایی، مکتب خانه، جولایی، آثار چوبی استاد علی اکبر بهزادیان، سازهای بومی، بخش مشاهیر، اتاق خان، بخش پوشاک و زیورآلات، غرفه‌های مشاغل و فنون (پالان دوزی، کلاش بافی و آهنگری) و اسناد و عکس‌های تاریخی در این قسمت‌ها به نمایش گذاشته شده‌اند.

در ضلع شمالی کنار حیاط، بخش اندرونی قرار دارد که در اوایل دوره پهلوی و بر اساس معماری بومی ساخته شده است. در این بخش بنایی دو طبقه با یک طبقه زیرزمین و ایوانی با ستون‌های چوبی و تزئینات گچ‌بری با سرستون‌هایی به شیوه‌ی کورنتی دیده می‌شود. این بخش دارای یک حیاط جدا و مخصوص به خود است که در آن یک آب‌نمای کوچک و باغچه وجود دارد. در حال حاضر در این بنا کارگاه مرمت آثار و کتابخانه تخصصی قرار دارد.

در بخش جنوب شرقی عمارت (سمت راست ورودی) که در گذشته حیاط مستخدمین و حیاط مطبخ قرار داشت با توجه به اینکه کلاً تخریب شده بود نگارخانه، چایخانه و فضاهای خدماتی با ایجاد گنبدهای آجری و احیای حوض اصلی بنا و ساخت رواق در اطراف آن ساخته شده است.
در بخش جنوب غربی عمارت (سمت چپ ورودی)، حمام آصف قرار دارد که مورد استفاده اختصاصی خانواده آصف بوده و به سبک معماری اصفهانی ساخته شده. بعد از عبور از راهروی باریک آن به قسمت سربینه یا فضای رختکن حمام می‌رسیم که به‌صورت هشت ضلعی بوده و گرداگرد آن فضایی برای نشستن وجود دارد و دارای ستون‌های سنگی با قوس شاخ بزی کند و دیوارهای منقش با آهک کاری می‌باشد پس از آن به راهروی دیگری می‌رسیم که این بخش را به خزینه، آتشدان و محل شستشوی حمام وصل می‌کند. در سقف این فضاها برای نورگیری طبیعی روزنه‌هایی تعبیه شده است.

منبع : www.smarttiz.com

x

حتما ببینید

دهکده تفریحی توریستی زراس

دهکده تفریحی توریستی زراس یکی از زیباترین دهکده‌های گردشگری ایران است که  در استان خوزستان ...