خانه » سلامتی و بهداشت » دستمال توالت نامرغوب مریض تان می کند

دستمال توالت نامرغوب مریض تان می کند

دکتر مارک لیوی، پزشک متخصص داخلی از مرکز پزشکی مرسی در بالتیمور می‌گوید: «ایجاد بریدگی‌های میکروسکوپی ناشی از استفاده از دستمال توالت آنقدر‌ها که فکر می‌کنید، کم نیست.»

طیف گسترده‌ای از دستمال توالت در بازار موجود است که میزان نرمی شان متفاوت است. برخی از دستمال توالت‌های ارزان‌تر آنقدر زبر هستند که گویی دارید خودتان را با سمباده پاک می‌کنید.

برخی از دستمال‌های توالت دوستدار محیط زیست از مواد بازیافتی ساخته می‌شوند، آن‌ها هم ممکن است شما را دچار مشکل کنند، زیرا فیبرهای گرفته‌شده از کاغذ اصلی، در طول فرآوری به شکل توده‌ای در می‌آیند و به طور شاخص نرمی کاغذ را کم می‌‌کنند.

دستمال توالت‌های زبر به خصوص در ادارات، رستوران‌ها یا دستشویی‌های عمومی رایج است، یعنی جاهایی که ممکن است بخواهند هزینه‌های ملزمات دستشویی را پایین نگه دارند.

هنگامی که به دفعات مکرر با چنین دستمال‌هایی خودتان را خشک می‌کنید، فیبرهای موجود در آن‌ها اعضایتان را تحریک می‌کند و حتی ممکن است بریدگی‌های میکروسکوپی ایجاد کنند.

این بریدگی‌های میکروسکوپی با اینکه چندان عمیق نیستند، اما به سطح پوست آن‌قدر آسیب می‌زنند که باعث تحریک و ناراحتی می شود.

در این صورت ممکن است هنگام نشستن احساس ناراحتی کنید و حتی موقع راه رفتن هم این ناراحتی ادامه یابد، اما موضوع به این ناراحتی ختم نمی‌شود.

این بریدگی‌ها امکان ورود میکروب‌ها به پوست و ایجاد عفونت موضعی را فراهم می‌کنند.

دستمال کاغذی مرغوب و مناسب باید بعد از خیس شدن، ریز و پودر نشود، از الیاف سلولزی به رنگ سفید بوده و فاقد لکه و بوی نامطبوع باشد

ممکن است فکر کنید که با استفاده از دستمال توالت‌های نرم‌تر این مشکل حل می‌شود، اما دستمال‌های نرم‌تر هم ممکن است مشکلات خاص خودشان را داشته باشند.

حتی نرم‌ترین دستمال‌ها نیز ممکن است حاوی مواد رنگی یا بوهایی باشند که تحریک‌کننده است.

از سوی دیگر،زنان بیشتر در معرض این آسیب قرار دارند، زیرا اغلب دستمال کاغذی را روی پوستی بسیار حساس می‌کشند.

اگر از دستمال توالت نرم و بدون عطر استفاده کردید و باز هم مشکل داشتید، چه باید کرد؟
پری قدسی، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان می‌گوید: «ممکن است علت این باشد که خودتان را محکم و یا به دفعات زیاد خشک می‌کنید.

از طرف دیگر، با اینکه جهت خشک کردن برای مردان چندان اهمیت ندارد، زنان باید همیشه قاعده «خشک کردن از جلو به عقب» را رعایت کنند. این کار مانع از آن می‌شود که باکتری‌های اطراف مقعد به پیشابراه دسترسی پیدا‌ کنند و به عفونت مجرای ادراری و یا تحریک بیشتر واژن بینجامد.»

اگر بثورات، خونریزی یا ضایعه پوستی به وجود آمده با این اقدامات برطرف نشود، وقت مراجعه به پزشک است.

دستمال توالتی را بخرید که حاوی رنگ‌، رایحه‌، لوسیون‌، نرم‌کننده و یا سایر افزودنی‌ها نباشد. همچنین به یاد داشته باشید که دستمال توالت دو یا سه‌لایه، معمولا از انواع تک‌لایه بهتر است.

شناخت دستمال کاغذی مرغوب از نامرغوب
رضا کرامتی، از فعالان بازار دستمال کاغذی، درباره روش تشخیص دستمال کاغذی مرغوب از انواع نامرغوب می‌گوید:
«دستمال کاغذی مرغوب و مناسب باید بعد از خیس شدن، ریز و پودر نشود، از الیاف سلولزی به رنگ سفید بوده و فاقد لکه و بوی نامطبوع باشد.

دستمال کاغذی خوب «کرپ» است، یعنی چین‌خوردگی‌هایی در سطح آن ایجاد شده است که برای افزایش سطح تماس و در نتیجه بالا بردن میزان سرعت جذب آب می باشد.

هنگامی که دستمال کاغذی را مقابل نور می‌گیرید، پراکندگی الیاف به طور یکنواخت دیده می‌شود.

رنگ به کار رفته در ساخت دستمال کاغذی باید از رنگ‌های مجاز باشد.

دستمال کاغذی نباید لکه و بوی نامطبوع داشته باشد و الیاف کلوخه شده و پرز که همان الیاف خرد شده است و سایر اجسام خارجی روی آن دیده نشود.»

 

منبع : تبیان

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

راههای تقویت پاها با تمرینات ورزشی

بیشتر افراد در یک بازه زمانی، درد پا یا زانو را تجربه می کنند. با ...