خانه » نکات خانه داری » روشهای از بین بردن لکه انار

روشهای از بین بردن لکه انار

در صورتی که  چند قطره آب انار بر روی لباس شما ریخت، لازم نیست نگران باشید چرا که ما راهکار ساده ای را برای از بین بردن آن خدمت شما ارائه خواهیم داد. تنها نکته ای را که در مورد لکه آب میوه های رنگی همچون آب انار می بایست رعایت شود اقدام سریع جهت از بین بردن آن است، چرا که وجود آن برای مدت زمان نسبتا طولانی بر روی لباس شاید به تثبیت آن بر روی ساختار پارچه منجر گردد در این صورت ممکن است، لکه برای همیشه باقی خواهند ماند.

در این مقاله چندین روش  با توجه به مواد قابل دسترس، برای پاک کردن لکه انار و میوه هایی از این قبیل ارائه می گردد.

روش اول: شستن سریع و استفاده از پراکسید هیدرژن

برای از بین بردن این لکه مراحل زیر را انجام دهید؛

۱- سریعا از آب سرد برای رقیق نمودن لکه آب انار استفاده کنید.
۲- از مایع شوینده و یا مایع ظرفشویی در ناحیه لکه شده استفاده کنید(توسط انگشت دستتان شوینده رو بر روی لکه بمالید).
۳- در حدود ۳۰ دقیقه لباس را در همین حالت درون آب و شوینده رها سازید.
۴- پس از آن لباس را توسط آب سرد آب کشی نمایید.
۵- در صورتی که لکه از بین رفت که آن را بگذارید برای خشک شدن. اما در حالتی که لکه از بین نرفت می بایست از پراکسید هیدروژن استفاده نمایید.(به نکات شویندگی توجه نمایید)
۶- اگر پراکسید هیدرژن تاثیر منفی بر روی پارچه نداشت، مقداری از آن را بروی قسمت لکه بریزید و مدت ۳ دقیقه لباس را را به حال خود رها کنید.
۷- در نهایت لباس را به طور کامل شستشو و آبکشی نمایید.

روش دوم: استفاده از هیدورسولفیت دوسود

لکه های میوه های رنگی مانند شاه توت، آلبالو، انار، هندوانه، و غیره با محلول ۱۰ درصد هیدورسولفیت دوسود به خوبی از بین می رود.

روش سوم: استفاده از آب لیمو و نور خورشید

همانطور که بیان شد در نظر داشته باشید که هر لکه ای هنگامی که تازه است به طور کامل می شود از روش صحیح پاک کرد. اگر لباس را به طور معمولی شسته اید انتظار نداشته باشید که بعد با روش اصلی کاملاً پاک شود. روش پاک کردن لکه میوه های رنگی کلاً به صورت ذیل است. برای پارچه های قابل شستشو قسمت لک را بر روی یک کاسه قرار داده و از بالا به وسیله کتری محتوی آب جوش مستقیما بر روی آن میریزند ، لک باقیمانده را با خیساندن در آب لیمو و سپس در معرض نور خورشید قرار دادن از بین میبرند، البته برای پارچه های سفید کتان یا پنبه ای میتوان از آب ژاول استفاده کرد ولی نمیتوان از این ماده برای پارچه های ابریشمی یا پشمی یا رنگی استفاده کرد .

روش چهارم: استفاده از آب و آمونیاک یا محلول کلر

لکه میوه هایی که رنگین هستند (توت فرنگی، آلبالو و…) را می توان با آب و آمونیاک شستشو داد و نیز می توان مقداری نمک روی لکه ریخته و بعد از مدتی با پودر رختشویی بشویید و اگر لکه نرفت می توان از محلول کلر استفاده کرد.

لکه تمشک و انار: محل لکه را در محلول پودر رختشویی بخیسانید و اگر شستید و نرفت مقداری ماست رویش بریزید. سپس با آب گرم شستشو دهید.

روش پنجم: استفاده از نمک

آب برخی میوه ها به سادگی تمیز میشوند ، مانند آب انگور ، ولی آب بعضی میوه های دیگر به این سهولت امکان پذیر نیست. مانند آب سیب، و آب انار. ولی در هر حال باید به محض ریختن آب میوه روی لباس به پاک کردن آن اقدام کنید. روش کلی شستشوی آنها با آب سرد و پودر لباسشویی است . برخی متخصصان سفارش می کنند، که در برخی لکه های سمج یک طبقه نمک آشپزخانه روی لکه، که خیس کرده اید، بریزید و با پنبه مالش دهید ، سپس با آب نیمگرم بشویید. اما برای نتیجه گیری قطعی باید با آب گرم و آب ژاول (یک قاشق قهوه خوری آب ژاول در یک لیتر آب) شسته شود. در مورد پارچه های رنگی آب ژاول را باید همراه با آب سرد به کار برید . و اما روی پارچه های مصنوعی ، آب و آمونیاک می تواند این گونه لکه ها را بزداید.

منبع : mihan24.com

x

حتما ببینید

بهترین روش نگهداری نان ساندویچ و لواش

هر نوع نانی را می توان برای مدتی تازه نگاه داشت به شرطی که آن ...