خانه » آشپزی » طرز تهیه کارامل با رویه شکلات

طرز تهیه کارامل با رویه شکلات

آماده سازی : ۳۰ دقیقه
مدت انتظار : ۱۵ دقیقه
مجموعاً : ۴۵ دقیقه

مواد اولیه :

کره : ۱/۲ فنجان – ۱۱۳ گرم
خامه (پر چرب یا زده شده، ۳۶ تا ۴۰ درصد چربی کره) : ۱/۲ قنجان – ۱۲۰ میلی لیتر
آب : ۳ قاشق سوپخوری
شربت ذرت (بدون قند) : ۱/۴ فنجان – ۶۰ میلی لیتر
شکر : ۱ فنجان – ۲۰۰ گرم
شکلات (ما از شکلات کم شیرین استفاده می کنیم) : ۴۵۰ گرم
کره : ۲ قاشق سوپخوری
نمک (دانه درشت) : ۱/۲ قاشق چایخوری

این دستور آشپزی برای تهیه ی کارامل با رویه ی شکلاتی است که نرم و چسبناک است و به خوبی در دهان آب می شود. قبل از شروع به درست کردن این کارامل ها بررسی کنید که تجهیزات لازم را آماده داشته باشید.
تجهیزات ویژه: روغن دان کوچک ( ۱ لیتری) در دار (هر چه سنگین تر بهتر) و یک دماسنج آب نبات.

طرز تهیه :

۲٫ کف یک قالب نان به اندازه ی ۱۲ در ۲۲ سانتی متر را کمی روغن بمالید سپس یک تکه کاغذ روغنی که کف آن را بپوشاند و در کناره ها تا ۲٫۵ سانتی متر بالا بیاید اندازه بگیرید و ببرید. سپس کاغذ روغنی را هم کمی چرب کنید و کف ظرف قرار دهید. قالب را کنار بگذارید.

۲٫ کره را به ۸ قسمت برش دهید سپس در یک کاسه ی کوچک مناسب ماکرویو با خامه پرچرب مخلوط کنید. ۱ تا ۲ دقیقه در ماکروویو گرم کنید تا داغ شود و کره آب شود. مخلوط را کنار بگذارید. بعداً از آن استفاده خواهیم کرد.

۳٫ در یک روغن دان کوچک آب و شربت ذرت را مخلوط کنید. سپس شکر را اضافه کنید. نهایت سعی خود را بکنید که شکر به دیواره های ظرف نپاشد. حالا با یک قاشق به آرامی شکر را در آب و شربت ذرت هم بزنید تا خیس بخورد.

۴٫ ظرف را روی حرارت متوسط گرم کنید تا شکر به جوش بیاید. سپس ۱ دقیقه در ظرف را بگذارید. این کار باعث می شود بخار داخل ظرف جمع شود به این ترتیب هر دانه ی شکری که به لبه های ظرف چسبیده باشد آب می شود و داخل شکر جوشان می افتد.

۵٫ در ظرف را بر دارید و یک دماسنج آب نبات را از کناره ی روغن دان داخل آن قرار دهید. سپس شکر را ۵ تا ۱۰ دقیقه بپزید تا به دمای ۳۲۰ درجه فارنهایت (۱۶۰ درجه سانتی گراد) برسد. در این دما شکر در دور ظرف یک رنگ کهربایی روشن پیدا می کند.

۶٫ لحظه ای که شکر به دمای ۳۲۰ درجه فارنهایت (۱۶۰ درجه سانتی گراد)رسید، با دقت ۱/۸ مخلوط کره و خامه را بریزید و با پایه ی دماسنج آب نبات آن را هم بزنید و مخلوط کنید. این کار را با بقیه ی مخلوط کره و خامه تکرار کنید. هر مرتبه ۱/۶ آن را اضافه کنید. وقتی مخلوط کره و خامه را اضافه می کنید شکر به شدت حباب می کند. پس با احتیاط و به آرامی اینکار را انجام دهید تا مخلوط در حال حباب کردن به لبه های ظرف نپاشد.

۷٫ ۵ تا ۱۰ دقیقه دیگر به پختن ادامه دهید تا کارامل به دمای ۲۴۰ درجه فارنهایت (۱۱۵ درجه سانتی گراد) برسد. در این دما کارامل نرمی به وجود می آید. اگر می خواهید کارامل سفت تر باشد دما را تا ۲۴۵ درجه فارنهایت (۱۱۸ درجه سانتی گراد) بالا بیاورید.

۸٫ لحظه ای که کارامل به دمای مورد نظرتان رسید آن را در قالب نانی که آماده کرده اید بریزید. سپس بگذارید ۳ ساعت و نیم بماند و خنک شود.

۹٫ کارامل را از قالب بیرون بیاورید. اگر کارامل نرم تر از آن است که بشود با آن کار کرد ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در یخچال قرار دهید تا سفت شود. سپس با یک چاقوی بزرگ آن را به شکل مورد علاقه ی خود برش دهید. ما دوست داریم آن را به شکل مربع هایی به عرض ۲٫۵ سانتی متر برش دهید.

۱۰٫ کف یک سینی فر را با کاغذ مومی بپوشانید.

۱۱٫ با یک چاقوی بزرگ شکلات را به تکه های کوچک برش دهید. ۱/۳ فنجان از شکلات ها را جدا کنید و کنار بگذارید. سپس باقی شکلات ها را در یک ظرف مناسب مایکروویو قرار دهید. سپس کره را اضافه کنید و به مدت ۳۰ تا ۴۵ ثانیه داخل مایکروویو قرار دهید. هم بزنید و این کار را تکرار کنید تا شکلات و کره آب شوند. هر ۳۰ تا ۴۵ ثانیه یکبار هم بزنید. زمانی که شکلات آب شد ۱/۳ فنجان شکلاتی را که برداشته بودید اضافه کنید و هم بزنید تا نرم و براق شود.

۱۲٫ با استفاده از دو چنگال هر تکه کارامل را در شکلات آب شده غوطه ور کنید سپس روی کاغذ مومی قرار دهید. روی هر کدام مقدار کمی نمک بریزید سپس بگذارید شکلات خنک شود و خودش را بگیرید.

۱۳٫ کارامل ها را در پوشش پلاستیکی یا کاغذ مومی بپیچید و فوراً نوش جان کنید یا می توانید در یخچال یا فریزر قرار دهید و بعداً میل کنید.

منبع : سوران

x

حتما ببینید

طرز تهیه نان پُن چیک

آماده سازی : ۲ ساعت مدت انتظار : ۱۵ دقیقه مجموعاً : ۲ ساعت و ...