خانه » روش های موفقیت » فروش از طریق سایت شخصی یا شبکه های اجتماعی؟

فروش از طریق سایت شخصی یا شبکه های اجتماعی؟

اگر در حال برنامه ریزی برای شروع بازاریابی اینترنتی خود هستید ابتدا تاثیر گذارترین روشهای بازاریابی آنلاین را شناسایی کنید تا بتوانید ورودی موفق در این زمینه داشته باشید.

آیا کسب‌وکاری مبتنی بر تجارت الکترونیک در اندازه‌های کوچک یا متوسط دارید؟ یا شاید مسئول مدیریت امور و چرخاندن چنین وب‌سایتی در اختیار شماست؟ اگر پاسخ مثبت است، حتماً برای ترفیع و ترویج محصولات و خدمات خودتان ترکیبی از چندین استراتژی و تکنیک مختلف رادارید. اگر این‌چنین نیست، پس فراموش نکنید که در حال از دست دادن فرصت‌های بی‌شماری برای افزایش درآمد و دیده شدن سایت خودتان هستید.

کانال‌ها و روش‌های فروش از طریق شبکه‌های اجتماعی یا توزیع در سطح سایت‌های فروش کالا به‌هیچ‌وجه به‌عنوان رقیبی برای یکدیگر در نظر گرفته نمی‌شوند، بلکه در حقیقت، مکمل یکدیگر هستند و هر دو باید در یک مدل کسب‌وکار در جای خودش مورداستفاده قرار بگیرد. البته اینکه استفاده از کدام‌یک از آن‌ها را زودتر شروع کنید هم اهمیت چندانی ندارد، فقط باید یکی را انتخاب کرده و پیش از دیگری شروع کنید و مرحله‌به‌مرحله آن را توسعه دهید.

در این مطلب قصد داریم به‌طور اجمالی به این موضوع بپردازیم که فروش از طریق شبکه‌های اجتماعی و یا توزیع از طریق سایت‌های فروش کالا هر یک چطور می‌توانند به توسعه کسب‌وکار شما کمک کنند.

فروش از طریق شبکه‌های اجتماعی

فروش از طریق شبکه‌های اجتماعی یا به‌اختصار فروش اجتماعی عبارت است ایجاد ارتباطات حقیقی و بلندمدت از طریق شبکه‌سازی اجتماعی که می‌تواند با سرمایه‌گذاران بالقوه، کارکنان، همکاران و همچنین دیگر کسب‌وکارها شکل بگیرد. درحالی‌که ممکن است چنین ارتباطی به‌طور طبیعی بین شما و طرفداران شما شکل بگیرد، در زمان آمادگی داشتن برای توسعه آن باید به فکر تغییر و ایجاد بازبینی در آن باشید. شبکه‌های اجتماعی مختلف فیس‌بوک کاملاً علاقه‌مند به کمک کردن به شما برای توسعه این روابط هستند و البته برای این کار هم ایجاد و توسعه‌یافته‌اند، البته به ازای هزینه‌ای که باید آن را بپردازید. البته با توجه به اینکه امروزه بیش از ۷۵% مردم به این شبکه‌ها دسترسی داشته و از آن‌ها استفاده می‌کنند، هزینه‌ای که این شبکه‌ها در ازاء خدمات خود از شما طلب می‌کنند، بسیار ناچیز است و همین موضوع است که موجب قدرتمند شدن این شبکه‌ها و البته تبدیل‌شدن آن‌ها به ابزاری استراتژیک برای کسب‌وکارها می‌شود.

تم کلی‌فروش اجتماعی ایجاد و گسترش یک کمپین از طریق بازاریابی دهان به دهان در رابطه با یک محصول یا خط محصول خاص است. زمانی که نوبت به خرید یک محصول می‌رسد، مصرف‌کنندگان اغلب توجه خاصی به نظر دوستان و همکاران خوددارند. توجه داشته باشید که تبلیغات ممکن است به‌هرحال پس از مدتی اثربخشی خود را از دست بدهند، اما پیشنهاد شدن یک محصول یا خدمت به‌صورت شخصی یا تائید آن توسط دیگر دوستان و همکاران چیزی که به‌ندرت نادیده گرفته می‌شود.

به این اطلاعات آماری در این رابطه توجه داشته باشید:

– ۸۱% از افراد پاسخ‌دهنده به سؤالی در این رابطه اعلام کرده‌اند که پست‌های دوستان و همکاران در شبکه‌های اجتماعی به‌طور مستقیم بر تصمیم خرید آن‌ها تأثیرگذار بوده است.

– احتمال خرید محصول توسط مصرف‌کنندگان در صورت پیشنهاد شدن آن توسط دیگران تا ۷۱% بیشتر می‌شود.

– ۷۴% از مصرف‌کنندگان برای دریافت راهنمایی در رابطه با تصمیم خرید از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

– مصرف‌کنندگان امروزی با حجم انبوهی از اطلاعات، حجمی به‌مراتب بیشتر از ظرفیت مصرف نوع بشر روبرو هستند. درنتیجه، ایمیل‌ها، تبلیغات آنلاین و پیام‌های ترویجی بسیار زیاد در دریای بی‌انتها این پیام‌ها گم می‌شوند. اینجاست که شبکه‌های اجتماعی اثربخشی خود را ثابت می‌کنند. امروزه مصرف‌کنندگان بیش از هر زمان دیگر سعی در اجتناب از توجه به انواع کانال‌ها و مجاری ترویجی و تبلیغی دارند و بیشتر به شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های فعال در آن‌ها توجه می‌کنند. آن‌ها بیشتر در پی کسب توصیه‌های کاربردی و پیشنهاد شدن محصولات از طریق شبکه‌هایی همچون فیس بوک، توییتر و پینترست و لینکداین هستند.

از طرف دیگر فروش اجتماعی چالش بزرگی را هم در برابر بازاریابان فعال در عرصه تجارت الکترونیک قرار می‌دهند.

حقیقت این است که زیرساخت‌های شبکه‌های اجتماعی محل یا آغازی برای یک معامله مستقیم نیستند. کاربران شبکه‌های اجتماعی عموماً به‌منظور تعامل با دوستان خود در این فضای اجتماعی مجازی قرار می‌گیرند و حس و حال خرید کردن ندارند. بااین‌وجود، کاری که شبکه‌های اجتماعی به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهند کمک کردن به شما در دسترسی پیدا کردن مصرف‌کنندگان بالقوه، آگاه ساختن آن‌ها در رابطه حضور شرکت شما و اطلاع از محصولات و خدمات شماست. هدف این است که آن‌ها شمارا دوست باشند و اطلاعات محصولات و تخفیف‌های شمارا با دوستان خود به اشتراک بگذارند. موفقیت فروش از طریق شبکه‌های اجتماعی درواقع وابسته به موارد زیر است:

شناخت مشتریان و مراجعین بالقوه
یافتن یک وجه مشترک جهت آغاز گفتگو دوجانبه و توسعه ارتباطات
گسترش روابط

سایت‌های فروش کالا

از چه ابزارهایی برای ایجاد و قدرت بخشیدن به فروشگاه آنلاین خودتان استفاده می‌کنید؟ امروزه اغلب مدل‌های کسب‌وکارهای الکترونیک به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی‌شده‌اند که هر شخص علاقه‌مند به استفاده از این مدل‌ها را قادر به معرفی و عرضه محصولات خودش از طریق آن‌ها به مشتریان و مخاطبان بشمار می‌کند. به عبارتی در این مدل‌ها شما قادر به استفاده کردن از یک شخص یا گروه سوم، یک بازار آنلاین، بزرگ می‌شوید تا از طریق آن به ترویج و فروش محصولات خود بپردازید. شاید به‌طور خیلی ساده‌تر بتوان گفت که در این روش قادر به عرضه و معرفی محصول و خدمات خود بر روی سایت‌هایی از قبیل گوگل، ای‌بی ebay، bizrate.com، jet.com و یا نمونه‌های داخلی آن‌ها مثل شیپور و دیوار و . . . می‌شوید. اگر کسب‌وکار شما به‌طور کل مبتنی بر محصول باشد، استفاده از این مدل کسب‌وکار با کمترین هزینه و زحمت برای شما ممکن می‌شود، و مهم‌تر اینکه کسب‌وکار شما در هر مرحله‌ای که قرار داشته باشد، به‌راحتی می‌توانید به استفاده از این مدل کسب‌وکار روی بیاورید.

نکته مهم در استفاده از این روش فروش این است که به دلیل از پیش وجود داشتن و شناخته‌شده بودن زیرساخت‌های این‌چنینی فرصت بسیار مناسبی برای بالا بردن نرخ دیده شدن کسب‌وکار شما و همچنین برند شما وجود دارد. اما چالشی که در استفاده از این مدل وجود دارد، نرخ بسیار بالای رقابت در آن است. به این معنا که محصول شما در کنار ده‌ها محصول مشابه دیگر از برندها و کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک دیگر قرارگرفته و همراه با آن‌ها به مشتری معرفی می‌شود که البته برندها بزرگ‌تر و شناخته‌شده‌تر مطمئناً از موقعیت و جایگاه بهتری برای موفقیت برخوردار هستند. اما کسب‌وکارهای کوچک و متوسط که هنوز باید برای شناخته شدن برند خودشان تلاش کنند، شرایط سختی ازلحاظ قیمت‌گذاری محصول، جذب مشتری جدید و ارزش ویژه برند در برابر رقبا دارند. خصوصاً این مسئله وقتی بیشتر خودش را نشان می‌دهد که شما قادر به ارسال و معرفی محصول خودتان در این سایت‌ها بدون هیچ هزینه‌ای هستید و عمدتاً تنها در صورت فروش محصول است که باید درصدی از درآمد کسب‌شده را به سایت مربوطه بپردازید.

اما سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که دراین‌بین کسب‌وکارهای کوچک و متوسط چطور می‌توانند در برابر کسب‌وکارها و برندهای مطرح به موفقیت دست پیدا کنند؟ پاسخ به آن ساده اما اجرا آن‌قدری سخت و دشوار است و آن‌هم استفاده از استراتژی‌های منحصربه‌فرد بازاریابی در معرفی و ترویج محصول و برند و همچنین تولید و عرضه محصولی است که ارزشی واقعی را برای مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند.

نتیجه‌گیری

برای بازاریابی محصول و ایجاد آگاهی نسبت به محصول و برند، استفاده از هر دو گزینه فروش از طریق شبکه‌های اجتماعی و همچنین سایت‌های فروش کالا دارای وزن و ارزش خودشان هستند. آن‌ها باید به‌منظور حداکثر میزان اثربخشی هم‌زمان و در کنار هم مورداستفاده قرار بگیرند، چراکه مکمل یکدیگر هستند به شما کمک می‌کنند تا یک استراتژی سالم و اثربخش را برای فروشگاه آنلاین خود داشته باشید. پس باید هرروز زمانی هرچند اندک را برای کار کردن بر روی این دو تکنیک ارزشمند کنار بگذارید تا در کمترین زمان نتایج حاصل از آن‌ها را در میزان فروش خود شاهد باشید.

منبع : آلامتو