خانه » مد و مسائل زندگی » فضولی و کنجکاوی دیگران | علل و نحوه صحیح مقابله با آن

فضولی و کنجکاوی دیگران | علل و نحوه صحیح مقابله با آن

برخورد مناسب با افراد فضول آن هم زمانی که سیلی از سوالات به سمت شما می آید، گاه دشوار و نشدنی می شود. شاید شما هم در اطراف خود کسانی را داشته باشید که دائم از کار، تحصیلات، ازدواج، اهداف تان و… سوالاتی می پرسند که علاقه ای به پاسخ دادن به آن ها را ندارید. برای آن که بتوانید جلوی این سوالات را بگیرید، نیازی به واکنش منفی نیست. شما می توانید با چند راهکار ساده از پاسخ به پرسش های غیر ضروری بپرهیزید، اما اگر دلیل سوالات آن ها را بدانید می توانید راحت تر آرامش خود را حفظ کنید. در ادامه تفاوت فضولی با کنجکاوی، علت فضولی ها و روش های برخورد با افراد فضول را شرح داده ایم.

تفاوت آدم کنجکاو و فضول

افراد کنجکاو، معمولا در شخصیت خود یک روحیه کنجکاو و جستجوگر دارند. افراد کنجکاو معمولا درباره موضوعات جدید، طبیعت، امور سیاسی یا هر موضوعی که فکر کنید پرس و جو می کنند و همیشه دوست دارند چیزهای جدیدی یاد بگیرند. اما افراد فضول فقط از دانستن زندگی خصوصی دیگران لذت برده و معمولا اطلاعاتی که به دست می آورند را با دیگران شریک شده و پخش می کنند، در حالی که افراد کنجکاو معمولا اطلاعات را پیش خود نگه داشته و برای بهبود زندگی و رفتار خود بکار می برند. بنابراین با افراد کنجکاو کمی با مسامحه و آرامش بیشتر رفتار کنید.

فضولی را از کنجکاوی و نگرانی متمایز کنید

نکته مهم در برخورد با انسان هایی که از شما اطلاعات می خواهند این است که بتوانید تشخیص دهید پرسش های مداوم دیگران چه دلیلی دارد. آیا آنها فضول هستند و می خواهند زندگی خصوصی شما را با دیگران درمیان بگذارند، یا کنجکاو هستند و برای یادگیری و ارضای روحی خود دنبال کشف تجربه های دیگران می باشند و یا تنها نگران شما هستند. می توانید با توجه به واکنش طرف مقابل تان به پاسخ شما به هدف او پی ببرید. افراد فضول سوال ها را به مرور خصوصی تر می کنند، افراد کنجکاو با هیجان به شما گوش می دهند و از شما یاد می گیرند و افراد نگران، سعی می کنند به شما کمک کنند، راهکار دهند و با شما همدلی می کنند.

علت فضولی کردن چیست؟

در جوامع شرقی و سنتی، معمولا افراد با همسایه، فامیل، همکاران و… روابط صمیمانه ای برقرار کرده و زندگی اجتماعی به هم وابسته ای دارند. اما در همین جوامع نیز با مدرن شدن زندگی ها و افزایش مشغله های مردم، اهمیت مفهوم خصوصی بالا رفته و اغلب افراد در صورت مواجه شدن با حجم زیادی از سوالات آزرده می شوند. برخی از عللی که دیگران فضولی می کنند:

هدفمند نبودن

زمانی که فرد هدفی شخصی در زندگی خود نداشته باشد، با سرک کشیدن در زندگی دیگران به دنبال راهی برای رسیدن به خوشبختی می باشد.

حسادت

برخی افراد به جای آن که برای اثبات برتری خود تلاش کنند، به خاطر حسادت شان در زندگی شما دخالت کرده و درباره آن شایعه پراکنی می کنند. بدین صورت سعی در خراب کردن زندگی شما به اندازه زندگی خودشان دارند.

حس بهتر بودن

برخی از افراد که اعتماد به نفس پایینی دارند، با فضولی در زندگی شما، می خواهند حس بهتری نسبت به خود داشته باشند. آن ها این گونه احساس مهم بودن می کنند. با پیدا کردن ایرادات شما فکر می کنند زندگیشان آنقدرها هم بد نیست.

چگونه با افراد فضول برخورد کنیم؟

برای آن که در برابر سوالات دیگران که نشان از فضولی آن هاست، معقولانه برخورد کنید، باید رفتارتان همراه با صبوری، احترام و سعه صدر باشد. در هر کدام از روش های زیر این سه ویژگی ضروری است.

حدود و مرزها را مشخص کنید

اگر دوست ندارید دیگران در زندگی شما تجسس کنند، پس شما نیز این رفتار را انجام ندهید. حد و مرزهای خودتان را در شروع ارتباط مشخص کنید. اگر تمایلی به کنجکاوی دیگران در زندگی خود ندارید، قبل از اینکه رابطه شما شکل ثابتی بگیرد سعی کنید محدود جواب فضولی دیگران را بدهید. برای تعیین حد و مرز در روابط کلیک کنید.

از آنها دلیل سوالشان را بپرسید

اگر نمی خواهید پاسخی بدهید، با گفتن “چطور مگه” می توانید آن ها را از ادامه صحبت منصرف کنید. چون در اکثر مواقع دلیلی جز فضولی برای سوال هایشان ندارند، معمولا آن را پس می گیرند.

اگر واقعا سوالشان خصوصی است، به آنها محترمانه توضیح دهید

بسیار مهم است که لحن پاسخ شما محترمانه باشد. اگر حساسیت نشان دهید، کنجکاوی آن ها را تحریک می کنید. می توانید در کمال ادب به آن ها بگویید که “این موضوعی که شما از من می پرسید خصوصی است و ترجیح می دهم در مورد آن با کسی صحبت نکنم”.

جواب سر بالا بدهید

اگر نمی توانید جلوی سوال پرسیدن طرف مقابل تان را بگیرید، سعی کنید با جواب های کوتاه و بی معنی، آن ها را از ادامه صحبت منصرف کنید. فراموش نکنید که رسم ادب را در پاسخ هایتان رعایت کنید.

تماس تان را کم کنید

اگر واقعا سوالات و رفتار کسی برای تان قابل تحمل بود، تنها کافی است ارتباط خود را کم کرده و با او تماس نگیرید. حتی اگر بدترین برخوردتان را نشان داده باشید، با برقراری ارتباط مجدد به او اجازه کنجکاوی و فضولی در زندگی خود را داده اید.

در یک کلام، پاسخ ندهید

با بی جواب گذاشتن سوالات خصوصی دیگران، به راحتی می توانید مانع از پرسیدن سوالات بیشتر بشوید. احساس اجبار به پاسخ دادن و توجیه کردن در درون خودتان گاه باعث می شود دیگران متوجه ناراحتی شما نشوند. شما با پرورش مهارت هایی مثل نه گفتن می توانید در مقابل خواسته و سوالات دیگران ایستادگی کنید. مشاور روانشناسی به شما کمک می کند تا بتوانید این احساسات را در درون خودتان بهتر شناخته و رو به رو شوید.

منبع : honarehzendegi.com

x

حتما ببینید

چند سرگرمی دوست داشتنی که در زندگی‌تان معجزه می‌کند

آیا می‌دانید سرگرمی می توانید کیفیت زندگی‌تان را بالا ببرد؟ پس داشتن سرگرمی فقط برای ...