خانه » نکات خانه داری » لکه شمع را چگونه از بین ببریم؟

لکه شمع را چگونه از بین ببریم؟

فرض کنید مهمان به خانه تان آمده و شما با عشق بسیار برای گرم کردن دکوراسیون منزل شمع روشن کرده اید. با روشن ماندن طولانی مدت شمع، پارافین آن آب شده و اشک شمع به سمت پایین سرازیر می شود. پارافین روی رومیزی می چکد و حتی شاید فرش و میز را هم کثیف کند. خبر بدی که وجود دارد، این است که هیچ روش جادویی و سریع برای پاک کردن پارافین شمع از روی وسایل وجود ندارد…

و خبر خوب اینکه با کمی صبر و حوصله، زور باز و کمی اطلاعات، می توانید لکه شمع و پارافین آب شده را از بین ببرید

پاک کردن شمع از دیوار نقاشی شده
تعدادی دستمال لوله ای را روی پارافینی که روی دیوار چکیده است، قرار دهید. اتو را روی پایین درجه حرارت گرم کنید و با فاصله کوتاه زمانی، اتو را روی دستمال ها بکشید. در این حالت پارافین شمع به روی دستمال کاغذی ها می چسبد. همچنین می توانید از سشوار استفاده کنید تا با آب کردن پارافین باقی مانده روی دیوار، آنها را پاک کنید.

از بین بردن لکه شمع از آجر
قبل از هر چیزی، با دستمال یا هر وسیله دیگری شمع روی آجر را نمالید چون تنها باعث یخ شدن آن می شود. به جای اینکار، پارافین را منجمد کنید و آن را با چاقوی کره بری یا وسیله ای مشابه، بتراشید. بعد از تراشیدن شمع آب شده از روی دیوار آجری، با یک پاک کننده قوی لکه، باقی پارافین را پاک کنید. آجر را با آب گرم و صابون بشویید.

از بین بردن شمع از روی چوب
با استفاده از سشوار پارافین را نرم کنید و سپس با دستمال نرمی آن را پاک کنید. به هیچ وجه پارافین را از روی چوب نتراشید. این کار باعث آسیب دیدن به سطح چوب می شود.

پاک کردن شمع از روی موکت
یک ساک کاغذی و مقوایی را روی پارافین قرار دهید. اتو را در کمترین درجه قرار داده و آن را روی ساک کاغذی در قسمت پارافینی بکشید. پارافین توسط کاغذ و مقوا جذب می شود.

رفع لکه شمع روی پارچه
برای پاک کردن شمع آب شده از روی پارچه دو مرحله وجود دارد: در مرحله اول، پارچه را به مدت ۳۰ دقیقه درون فریزر قرار دهید. سپس پارچه را بیرون آورده و پارافین یخ زده را بتراشید. در نهایت با استفاده از روش اتوی گرم و ساک کاغذی، لکه شمع را از روی پارافین پاک کنید. کمی ماده شوینده لباس را مستقیم روی لکه اضافه کرده و آن را بشویید. اگر همچنان لکه روی پارچه وجود داشته باشد، می توانید با استفاده از لکه بر بشویید.

رفع شمع از روی ظرفشویی و وان حمام
از یک کارت اعتباری یا هر وسیله پلاستیکی برای تراشیدن استفاده کنید تا پارافین را جدا کنید. در صورت لزوم با استفاده از آب جوش شمع ها را آب کنید.

پاک کردن پارافین شمع از وسایل کوچک
راحت ترین روش برای پاک کردن پارافین شمع از روی وسایل کوچک مانند جاشمعی، قرار دادن آنها درون فریزر است. بعد از سرد شدن آن، جاشمعی را از فریزر بیرون آورده و به پارافین یخ زده ضربه بزنید.

صفحه مانیتور تلویزیون و کامپیوتر را از شمع پاک کنید
بهترین روش در مورد این وسایل استفاده از قالب های یخ است تا شمع را سفت کرده تا بتوانید آنها را به راحتی جدا کنید. اگر همچنان باقی مانده بودند، ار اسپری لکه بر همه کاره استفاده کنید. برای جلوگیری از این دردسر بهتر است شمع را از وسایل الکترونیکی دور نگه دارید.

منبع : چیدانه

x

حتما ببینید

خانه تان را با سس کچاپ برق بیاندازید !

لوازم منزل را می توان بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر هم تمیز کرد و ...