خانه » روش های موفقیت » وکیل‌مدافع خودت باش!

وکیل‌مدافع خودت باش!

در یک دادگاه، معمولا سه نفر باید حضور داشته باشند: متهم، دادستان و وکیل‌مدافع.

کار دادستان، تفهیم و اثبات اتهام، نقد و سرزنش و یافتن جرم و گناه در متهم است. وکیل‌مدافع برعکس عمل می‌کند. او ساعت‌ها‌ با متهم صحبت می‌کند و سعی می‌کند از کوچک‌ترین امتیازات متهم برای تبرئه و اثبات بی‌گناهی‌اش استفاده کند. خیلی اوقات که متهم گیج و گنگ و مضطرب است، وکیل‌مدافع با آرامش و زیرکی تمام سعی می‌کند زوایای مختلف پرونده را بررسی کرده و از لابه‌لای آنها برگه اثبات بی‌گناهی متهم را بیرون بکشد.

ذهن ما آدم‌ها‌ نیز می‌تواند هم نقش دادستان و هم وکیل‌مدافع را ایفا کند و این بستگی به روحیه و شخصیت فرد دارد که توسط ذهن خود سرزنش و یا تحسین شود.

ذهن آدم‌ها‌ی موفق همیشه از آنها دفاع می‌کند. برعکس افراد افسرده و ناکام به‌طور دائم توسط ذهنشان مورد انتقاد و سرزنش قرار می‌گیرند. این ارتباط دوسویه است؛ یعنی اگر فردی به‌طور مستمر و از روی هشیاری و به‌طور عمدی وکیل‌مدافع افکار و اعمال خود شود، بعد از مدت بسیار کوتاهی احساس موفقیت و رضامندی وجودش را فرا می‌گیرد. برعکس، اگر دائم از خود انتقاد کند و خود را خطاکار بنامد و القاب و صفات منفی و ناخوشایند نثار خود سازد، بلافاصله حس ناخشنودی و افسردگی عمیق وجود شخص  را پر می‌کند.

مهم نیست چه اشتباهی از شما سرزده است. نکته اینجاست که خودسرزنشی و خودانتقادی سبب می‌شود شما در کار خطایی که انجام داده‌اید، درجا بزنید و این اصلا اتفاق خوبی نیست! پس در همه شرایط وکیل‌مدافع خود باشید. خوبی‌ها‌ و امتیازات شخصی خود را برشمرید و از صفات برجسته خود به نیکویی یاد کنید. تا وقتی که وکیل مدافع خود باشید، می‌توانید به پیشرفت خود امیدوار باشید. موفق‌ها‌ بهترین وکیلان مدافع برای کارها و تصمیمات خویشند. آنها می‌دانند که با خودمحکومی ‌نه تنها اوضاعشان بهتر نمی‌شود، بلکه از اینی که هستند نیز وضعشان بدتر خواهد شد. موفق‌ها‌ برای دفاع از داشتنی‌ها‌ی خود و آینده خویش حتی یک لحظه هم از دفاع دست برنمی‌دارند. خیلی‌ها‌ اغراق در این حالت را غرور و خودشیفتگی می‌دانند، اما حقیقت این است که موفق‌ها‌ فقط می‌خواهند از خود دفاع کنند؛ چراکه خوب می‌دانند در خودسرزنشی هیچ نفعی جز افسردگی و ناکامی ‌بیشتر وجود ندارد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

هنر داشتن اعتماد به نفس واقعی

اگر از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برید و با وجود داشتن استعداد به رشد ...