خانه » روش های موفقیت » وکیل‌مدافع خودت باش!

وکیل‌مدافع خودت باش!

در یک دادگاه، معمولا سه نفر باید حضور داشته باشند: متهم، دادستان و وکیل‌مدافع.

کار دادستان، تفهیم و اثبات اتهام، نقد و سرزنش و یافتن جرم و گناه در متهم است. وکیل‌مدافع برعکس عمل می‌کند. او ساعت‌ها‌ با متهم صحبت می‌کند و سعی می‌کند از کوچک‌ترین امتیازات متهم برای تبرئه و اثبات بی‌گناهی‌اش استفاده کند. خیلی اوقات که متهم گیج و گنگ و مضطرب است، وکیل‌مدافع با آرامش و زیرکی تمام سعی می‌کند زوایای مختلف پرونده را بررسی کرده و از لابه‌لای آنها برگه اثبات بی‌گناهی متهم را بیرون بکشد.

ذهن ما آدم‌ها‌ نیز می‌تواند هم نقش دادستان و هم وکیل‌مدافع را ایفا کند و این بستگی به روحیه و شخصیت فرد دارد که توسط ذهن خود سرزنش و یا تحسین شود.

ذهن آدم‌ها‌ی موفق همیشه از آنها دفاع می‌کند. برعکس افراد افسرده و ناکام به‌طور دائم توسط ذهنشان مورد انتقاد و سرزنش قرار می‌گیرند. این ارتباط دوسویه است؛ یعنی اگر فردی به‌طور مستمر و از روی هشیاری و به‌طور عمدی وکیل‌مدافع افکار و اعمال خود شود، بعد از مدت بسیار کوتاهی احساس موفقیت و رضامندی وجودش را فرا می‌گیرد. برعکس، اگر دائم از خود انتقاد کند و خود را خطاکار بنامد و القاب و صفات منفی و ناخوشایند نثار خود سازد، بلافاصله حس ناخشنودی و افسردگی عمیق وجود شخص  را پر می‌کند.

مهم نیست چه اشتباهی از شما سرزده است. نکته اینجاست که خودسرزنشی و خودانتقادی سبب می‌شود شما در کار خطایی که انجام داده‌اید، درجا بزنید و این اصلا اتفاق خوبی نیست! پس در همه شرایط وکیل‌مدافع خود باشید. خوبی‌ها‌ و امتیازات شخصی خود را برشمرید و از صفات برجسته خود به نیکویی یاد کنید. تا وقتی که وکیل مدافع خود باشید، می‌توانید به پیشرفت خود امیدوار باشید. موفق‌ها‌ بهترین وکیلان مدافع برای کارها و تصمیمات خویشند. آنها می‌دانند که با خودمحکومی ‌نه تنها اوضاعشان بهتر نمی‌شود، بلکه از اینی که هستند نیز وضعشان بدتر خواهد شد. موفق‌ها‌ برای دفاع از داشتنی‌ها‌ی خود و آینده خویش حتی یک لحظه هم از دفاع دست برنمی‌دارند. خیلی‌ها‌ اغراق در این حالت را غرور و خودشیفتگی می‌دانند، اما حقیقت این است که موفق‌ها‌ فقط می‌خواهند از خود دفاع کنند؛ چراکه خوب می‌دانند در خودسرزنشی هیچ نفعی جز افسردگی و ناکامی ‌بیشتر وجود ندارد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

موارد ضروری که مدیران تازه کار استارتاپ ها در آن‌ها هزینه می کنند

اغلب کارآفرینان برای راه اندازی استارتاپ خود سرمایه‌ی چندانی ندارند. در واقع، هزینه اولیه‌ی استارتاپ ...