خانه » روش های موفقیت » پنج عادتی که شما را غیرحرفه‌ای جلوه می‌دهد

پنج عادتی که شما را غیرحرفه‌ای جلوه می‌دهد

آیا تا به‌حال همکاری را دیده‌اید که مدام رفتار غیرحرفه‌ای از خود نشان داده و می‌پرسد که برای حفظ سِمتش در سازمان چه باید بکند؟

آیا الان دارید همین فکر را درباره خودتان می‌کنید و متعجبید که چرا نمی‌توانید در میان بقیه ممتاز باشید، با این‌که تحصیلات مناسب و تجربیات خوبی دارید؟

هرچند عوامل مرتبط دیگری هم می‌تواند وجود داشته باشد که ارتقاء شغلی‌تان را به تاخیر می‌اندازند اما احتمالا رفتارهای خاصی از خود نشان می‌دهید که مانع رشد حرفه‌ای شما می‌شود. این پنج مورد، عادات غیرحرفه‌ای هستند که می‌توانند جلوی موفقیت شما را بگیرند:

۱٫ چشمان سرگردان

شما این عادت را خوب می‌شناسید؛ و برای‌تان همیشگی شده تا جایی که به ندرت خودتان نسبت به آن آگاهید. وقتی با کسی که دارد حرف می‌زند مخالفید، این غریزه شما به کار می‌افتد و فکر می‌کنید به سادگی با واکنش نشان دادن توسط چشم‌های‌تان زیرکانه‌تر جلوه خواهید کرد، ولی نسبت به این رفتارتان خیال‌تان راحت نباشد چون این احتمال وجود دارد که رئیس شما متوجه رفتارتان شود. شاید مستقیما به شما نگوید، اما این علائم قطع تماس و ارتباط، از چشم او دور نخواهد ماند و باعث می‌شود تا اندازه چشمگیری از پیشرفت حرفه‌ای و طی مراتب عقب بمانید. اگر از تصمیم یا روند خاصی خسته و کلافه شده‌اید، همیشه ساده‌ترین راه این است که این موضوع را با مافوق‌تان درمیان بگذارید یا با هرکسی که مستقیما به این موضوع مربوط شده و درست و قاطعانه رسیدگی می‌کند.

۲٫ “همینه که هست”

این جمله شاید مثلا در اوقات استراحت و تفریح با همکاران و دوستان در محل کار عادی باشد اما آخرین چیزی که یک کارفرما می‌خواهد از یک کارمند متعهد و مسئول بشنود این است:” شما می‌دانید که چرا چنین شده”، یا ” این دقیقا نحوه درست و اصولی امور است”. چنین جملاتی نشان می‌دهند که شما ایده‌های منفی و نقض نشدنی درباره سازمان پیدا کرده‌اید. اگر با تصمیمی مواجه می‌شوید که برای‌تان دردسرساز است، کمی تحقیق و بررسی کنید و درزمان مناسبی درباره‌اش با مافوق‌تان گفتگویی داشته باشید و مطمئن شوید راه‌حل‌هایی برای رفع این مشکل پیدا می‌کنید.

۳٫ “به نظر من”

البته، ایده و نظر داشتن عالی است- حتی برانگیزاننده هم هست، و این‌که آن را در زمان مناسبی که خوشایند باشد با رئیس‌تان مطرح نمایید. بااین وجود، استفاده مدام ازاین جمله هرزمان که دارید نقطه نظرتان را با گروهی به اشتراک می‌گذارید، هم نشاندهنده این است که شما موضع دفاعی گرفته‌اید و هم این‌که قادر نیستید عضوی از این تیم باشید، یا علامت این است که شما نامطمئن هستید و هنوز برای رشد و پیشرفت آماده نیستید. به هرصورت، بهتر است عقیده‌تان را ساده بیان کنید.

۴٫ سندرم”شما بچه‌ها”

برای اینکه به خودتان برچسب یک غریبه و کسی که به گروه تعلقی ندارد را بزنید راهی سریع‌تر از اشاره به گروه با لفظ “شما بچه‌ها” وجود ندارد، و این‌گونه شما را به‌عنوان عضوی از گروه نخواهند پذیرفت. حتی اگر عرف‌هایی وجود دارد که با آن‌ها مخالفید یا احساس می‌کنید به اصلاح نیاز دارد، بهترین شیوه برای ایجاد تغییر، این است که اول مالک جایگاه‌تان در تیم شوید تا بتوانید باهم برای تغییر امور کار کنید.

۵٫ “&*#[email protected]!”

عقل سلیم تعجب می‌کند اگر ببیند کسانی هستند که خودشان را حرفه‌ای می‌دانند و همچنین عقیده دارند استفاده از فحش و توهین و ناسزا درحیطه شغلی، قابل قبول است. مهم نیست که محل کار تا چه اندازه غیرمعمول یا معمول باشد، شنیدن ردیفی از کلمات زشت و توهین آمیز در یک اداره، نهایی‌ترین علامت رفتار غیرحرفه‌ای می‌باشد. با وجود این‌که کمسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده اکنون کلمات فحش آمیز خاصی را در تلویزیون مجاز می‌داند، اما همچنان در یک محیط حرفه‌ای پذیرفته نیست. یادتان باشد که این کلمات منفی نیستند که ذهن و افکار شما را بیان می‌کنند بلکه تقصیر و نحوه بیان شماست که این کار را انجام می‌دهد.

با بالا رفتن سطح تحصیلات و کسب درجات بیشتر، بازار کار به رقابتی بودنش ادامه خواهد داد، بنابراین حواستان باشد که از این رفتارهای غیرحرفه‌ای اجتناب نمایید تا فرصت‌ پیشرفت‌تان را بیشتر کنید.

منبع : آلامتو

x

حتما ببینید

پیش از شروع مسیر رشد، کسب‌وکارتان را برایش آماده کنید

قرارگیری در مسیر رشد یکی از آرزوهای هر کارآفرین و بنیان‌گذار کسب‌وکار است که درصورت ...