خانه » سلامتی و بهداشت » چگونه خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهیم؟

چگونه خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهیم؟

پیشگیری از سرطان سینه همراه است با رفتارهای غذایی سالم مانند کم کردن مصرف الکل و داشتن فعالیت بدنی. برای کاهش خطر ابتلا به سرطان بدانید که باید چه کارهایی را انجام دهید.

اگر نگران ابتلا به سرطان سینه هستید، ممکن است تعجب کنید که مراحلی برای پیشگیری از آن وجود دارد. برخی از عوامل ابتلا مانند سابقه خانوادگی را نمی توان تغییر داد. با این حال، تغییر در شیوه زندگی می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

برای کاهش خطر سرطان سینه چه باید کرد؟
تغییر در شیوه زندگی نشان داده است که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد حتی در زنانی که بیشتر در معرض هستند. اقدامات زیر را می توانید برای کاهش ابتلا به سرطان انجام دهید:

۱٫ کم کردن مصرف الکل:
هر چه بیشتر الکل بنوشید خطر ابتلا به سرطان سینه بیشتر می شود. اگر به نوشیدن الکل عادت کرده اید از جمله آب جو، شراب و مشروبات الکلی سعی کنید در فقط از یک نوع و به مقدار کم بنوشید.

۲٫ سیگار نگشید :
شواهد موجود نشان می دهد که بین سیگار کشیدن و سرطان سینه ارتباط وجود دارد به خصوص قبل از یائسگی. علاوه بر این، یکی از بهترین کارها برای سلامتی کامل سیکار نکشیدن است.

۳٫ وزن خود را کنترل کنید:
اضافه وزن یا چاق بودن خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد به خصوص اگر چاقی پس از سن یائسگی باشد.

۴٫ فعالیت جسمانی داشته باشید:
فعالیت بدنی به شما کمک می کند تا وزن ایده آل و سالمی داشته باشید که به نوبه خود از سرطان سینه هم پیشگیری می کند. وزارت بهداشت و خدمات انسانی به افراد سالم توصیه می کندحداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت هوازی و یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید به همراه تمرینات قدرتی حداقل دو بار در هفته داشته باشند.

۵٫ شیردهی:
تغذیه با شیر مادر می تواند نقش مهمی در پیشگیری از سرطان سینه داشته باشد. هر چه بیشتر شیر بدهید خطر ابتلا کمتر می شود.

۶٫ دوز و مدت مصرف داروهای هورمونی را کاهش دهید:
استفاده از داروهای هورمونی برای بیش از سه تا پنج سال خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. اگر از داروهای هورمونی برای درمان علائم یائسگی استفاده می کنید، با دکتر خود در مورد استفاده از داروهای دیگر مشورت کنید. ممککن است بتوانید علائم یائسگی را با داروهای غیر هورمونی کنترل کنید مانند فعالیت بدنی. اگر تمایل به استفاده از داروهای هورمونی به دلیل مزایای کوتاه مدت آن دارید ، بیشتر از داروهایی با دوز کمتر استفاده کنید.

۷٫ دور از تابش اشعه و آلودگی محیط باشد:
در تصویر برداری های پزشکی مانند اسکن، تابش اشعه ها دارای دوز بالایی هستند که می تواند با خطر ابتلا به سرطان مرتبط باشد. سعی کنید کمتر در معرض تابش اشعه باشید و فقط در صورت نیاز از این روش ها استفاده کنید. برخی از تحقیقات نشان می دهد که بین سرطان سینه و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مثل بخار بنزین و اگزوز خودرو ارتباط وجود دارد.

آیا می دانید رژیم غذایی سالم می تواند از سرطان سینه پیشگیری کند؟
خوردن رژیم غذایی مقوی و سرشار از میوه و سبزیجات بدن را در برابر سرطان مقام می سازد. علاوه بر این، رژیم غذایی کم چرب باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه می شود. همچنین خوردن رژیم غذایی سالم ممکن است خطر ابتلا به سرطان های دیگر، دیابت، بیماری های قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد. یک رژیم غذایی سالم نیز می تواند به شما کمک کند تا وزن ایده آلی داشته باشید که خود یک عامل کلیدی در پیشگیری از سرطام سینه می باشد.

آیا ارتباطی بین قرص های ضد بارداری و سرطان سینه وجود دارد؟
برخی مطالعات نشان می دهد که قرص های ضد بارداری به میزان کمی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد به خصوص در بین زنان جوان. اگرچه ده سال بعد از قطع این قرص ها میزان خطر ابتلا، به اندازه زنانی می شود که هیچ وقت از قرص های ضد بارداری استفاده نکرده اند.
شواهد موجود نشان نمی دهد که سرطان سینه با مصرف قرص های ضد بارداری افزایش یابد.

چه کارهای دیگری برای پیشگیری می توان انجام داد؟
در مورد تشخیص سرطان سینه آگاهی داشته باشید. اگر متوجه هر گونه تغییر ددر سینه خود شدید، مثل وجود یک توده یا تغییرات پوستی به دکتر مراجعه کنید. همچنین در مورد ماموگرافی و تصویربرداری های دیگر با دکترتان مشورت کنید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

خواص میوه به چیست؟

اگر به دنبال یک میوه با طعمی متفاوت و سرشار از ویتامین های مختلف هستید ...