خانه » مد و مسائل زندگی » ۱۰ دلیل برای تمایل بیشتر افراد موفق به اختصاص دادن زمانی برای تنهایی

۱۰ دلیل برای تمایل بیشتر افراد موفق به اختصاص دادن زمانی برای تنهایی

با توجه به وضعیت روحی و ساختاری انسان، شاید هر یک از ما زمان‌هایی به تنهایی نیاز پیدا کنیم تا با خود خلوت کرده و به توجیهی از آنچه هستیم دست یابیم. از آنجایی که هر یک از ما مسئول کاری است که انجام می‌دهد، گاهی نیاز به همدردی با خودمان داریم. برقراری ارتباط با ذات درونی مان می‌تواند به دلیل ارتباط و مشغول شدن با دوستان، نرم افزارها و نیازهای غیرضروری دچار اختلال شود. برخلاف آنچه بین عامه مردم باب است و تمایل به تنهایی غیرعادی به نظر می‌رسد، اما همه ما در جستجوی لحظاتی را برای تنهایی با خود هستیم. در این مواقع انگیزه کافی را برای بروز ایده‌های بزرگ در راستای دست یابی به موفقیت به وجود می‌آید، مانند افراد مشهوری مثل انیشتین و نیوتن. اما این موضوع نیاز به بررسی دقیق برای پی بردن به چگونگی تأثیر تنهایی بر افزایش موفقیت دارد.

۱ – استرس کمتر

امروزه استرس در زندگی ما ریشه دوانده و به بخشی از آن تبدیل شده است، غلبه بر چنین شرایطی به مراتب کار دشواری است. سپری کردن ساعاتی در تنهایی این فرصت را برای ما به وجود می‌آورد که آرامش را به خود بازگردانیم و با نفس‌های عمیق به بازیابی قدرت و تمرکز مغز خود کمک کرده و در طی این مراحل ذهن خود را از هر آنچه منفی و غیرضروری است، پاک سازیم.. نگرانی کمتر، فرصت را برای نوآوری و خودشناسی بیشتر فراهم می‌کند.

۲ – حافظه بهتر

برطبق مطالعاتی که در دانشگاه هارواد انجام گرفته است، افراد در زمان‌های تنهایی توانایی بیشتری در بازیابی و ساماندهی به خاطرات خوشایند خود دارند. تنهایی تصور درست و دقیقی از دورنمای وقایع و همچنین حالت فکری و احساسی مثبت در اختیار افراد قرار می‌دهد.

۳ – خلاقیت را برمی انگیزد

تنهایی به افراد موفق اجازه می‌دهد تا خلاقیت خود را شکوفا کرده و توسعه دهند، علاوه بر این فرصتی را به شما می‌دهد تا به ندای درون خود گوش دهید و بر روی آنچه واقعاً دوست دارید تمرکز کنید. گاهی اوقات حواس پرتی می‌تواند افکار شما را مخدوش کند و تمرکز شما را از پرداختن به نکات اصلی منحرف سازد. تنهایی این فرصت را به ما می‌دهد تا جنبه هنری خود را شکوفا کنیم زیرا ایده‌ها و موفقیت‌ها زمینه ساز خلاقیت‌های انفرادی است.

۴ – خودشناسی بهتر

این حقیقتی محض است که تنها پا به این دنیا گذاشته و به تنهایی آن را ترک می‌کنیم. انزوا این فرصت را برای پی بردن به این واقعیت که شما موجودی خاص بوده و نیازی به مقایسه و یا تشابه با دیگران ندارید، فراهم می‌کند.

موفقیت برخاسته از درک ما از آنچه واقعاً هستیم و آنچه از زندگی می‌خواهیم، است.

۵ – رابطه‌های دوستانه بهتر

تنهایی این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا علاوه بر شناخت بهتر از خود، از آنچه در زندگی در جستجویش هستید آگاهی بیشتری کسب کنید. پس در برقراری ارتباط دوستانه بهتر عمل خواهید کرد و روابطی را به وجود می آورید که به بهتر شدن شما کمک کرده و زمینه ساز رشد و ترقی در شما شود. علاوه بر این بعد از ساعات تنهایی، روابط دوستانه ارزش و اعتبار بیشتری نزد شما پیدا خواهند کرد.

۶ – تمرکز بیشتر

براساس مطالعات، دانش آموزانی که به تنهایی مطالعه می‌کنند، وضعیت بهتری نسبت به کسانی دارند که گروهی این کار را انجام می‌دهند. این مطالعات نشان داد دانش آموزانی که به تنهایی به تفکر و مطالعه می‌پردازند قدرت تمکزشان بهبود می‌یابد. قدرت تمرکز بالا به موفقیت در مدرسه و زندگی حرفه ای منجر می‌شود.

۷ – بازیابی انرژی و بروز خلاقیت

ذهن انسان طوری طراحی شده است که نیاز به استراحت و بازسازی دارد که این کار تنها برعهده خود شخص است. بدون عواملی که موجب حواس پرتی می‌شود و گذراندن ساعاتی به تنهایی این اجازه را به شما می‌دهد ذهن خود را از افکار مزاحم پاک کنید. علاوه بر آن بدن شما از این فرصت استفاده کرده و به احیاء و بازیابی انرژی خود می‌پردازد.

۸ – تصمیمات هوشمندانه

تنهایی این فرصت را به شما می‌دهد تا برای اقداماتی که در آینده تصمیم به انجام آنها دارید بیشتر بیاندیشید و برای دست یابی به هر آنچه می‌خواهید، برنامه ریزی کنید. انزوا این فرصت را به شما می‌دهد تا به ندای درون و توانایی‌های خود توجه کرده و پیروی از راه‌های متداول را کنار بگذارید.

۹ – شکست دادن مشکلات

زندگی هیچ کس بدون مشکل و چالش نیست و تا زمانی که به هرج ومرج های اطراف خود توجه کنید، داشتن ذهنی آسوده برای عکس العمل به موقع در برابر مشکلات، محال خواهد بود. شما به زمانی برای آنالیز مشکلات و عمل کردن نیاز دارید. تنهایی اجازه می‌دهد که دیدی موقتی به مشکلات داشته و به جای غرق شدن و از توان افتادن در برابر آنها به برنامه ریزی برای مبارزه با آنها بپردازید.

۱۰ – ارج نهادن ساده‌ترین اتفاقات زندگی

تنهایی دید شما را نسبت به زندگی شفاف می‌سازد و دیگر شما به دنبال توجیح و یا تضادها در زندگی نیستید و در تنهایی خود حل ‌و فصل می‌کنید؛ و زمان بیشتری را برای ارج نهادن به موجودیت خود، زمان خود و هر آنچه تاکنون از آن‌ها چشم‌پوشی کرده ‌اید بپردازید.. با پاک‌سازی افکار خود می‌توانید بر چیزهای ارزشمند تمرکز کرده و سپاسگزار باشید.

منبع : iranvis.com

x

حتما ببینید

چگونه در لحظه زندگی کنیم و از زمان حال لذت ببریم؟

برای شاد بودن در زندگی منتظر چه چیزی هستید؟ آیا شرط خاصی را برای لذت ...