خانه » اطلاعیه ها » ۲۲ آذر، هجرت پیامبر اکرم از مکه به مدینه

۲۲ آذر، هجرت پیامبر اکرم از مکه به مدینه

امروز یکشنبه بیست و دوم آذر سال ۱۳۹۴ هجری شمسی، برابر با اول ربیع الاول سال ۱۴۳۷ هجری قمری و مطابق با سیزدهم دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی است.

۱۴۳۷ سال پیش، در روز اول ربیع الاول :

هجرت تاریخی حضرت محمد (ص) آغاز شد. در حالیکه ۱۳ سال از بعثت رسول گرامی اسلام (ص) می گذشت، آن حضرت بر اثر آزار و اذیت فراوان مشرکان مکه، به مدینه هجرت نمود. پیامبر اکرم (ص) در شرایطی مکه را ترک کرد که گروهی از مشرکان قصد داشتند شبانه و بطور دسته جمعی ایشان را از بین ببرند. اما حضرت علی (ع) با فداکاری و از خود گذشتگی، آن شب را در بستر رسول گرامی اسلام (ص) خوابید تا دشمن متوجه خروج پیامبر از مکه نشود. هجرت حضرت محمد (ص) به مدینه و حوادث پس از آن به قدری در پیشرفت اسلام مهم بود که سرآغاز تاریخ مسلمانان شد. در جریان هجرت، مردم مدینه با شور و گرمی زیاد از پیامبر (ص) و مهاجران استقبال کردند. چندی نگذشت که به برکت همین هجرت، اسلام تشکیلات سیاسی و نظامی وسیعی پیدا کرد و بi صورت حکومتی نیرومند درآمد که سرآغازی برای ایجاد یک تمدن بزرگ اسلامی شد. شایان ذکر است پیامبر گرامی اسلام (ص) نخستین کسی بود که هجرت خویش را مبداء تاریخ قرار داد و نامه ها و مکاتبات خود را با سران قبایل، روسای عرب و شخصیت های معروف، با این تاریخ ثبت کرد.

۱۳۷۲ سال پیش، در روز اول ربیع الاول سال ۶۵ هجری قمری :

قیام «توابین» برای انتقام از قاتلان امام حسین (ع) و یارانش، آغاز شد. مردم کوفه قبلا از امام حسین (ع) نواده بزرگوار رسول خدا دعوت کرده بودند تا به شهرشان بیاید و رهبری قیام علیه حکومت ظالمانه یزید را برعهده بگیرد. امام حسین (ع) نیز دعوت آنها را پذیرفت و به طرف کوفه حرکت کرد، اما در بین راه در کربلا، در یک درگیری نابرابر با سپاهیان یزید به شهادت رسید. توابین گروهی از مردم کوفه بودند که به خاطر عهدشکنی و تنها گذاشتن امام حسین (ع) به شدت پشیمان بودند، به علت این گناه و کوتاهی خود توبه کردند و به رهبری سلیمان بن صرد (Sorad) با سپاه بزرگ دشمن دلاورانه جنگیدند و اکثر آنها به شهادت رسیدند.

۱۲۱ سال پیش در چنین روزی بیست دوم آذر سال ۱۲۷۳ هجری شمسی :

مرجع بزرگ و فقیه کبیر “میرزا حبیب اللَّه رشتی” درگذشت. میرزا حبیب اللَّه رشتی در سال ۱۱۹۸ش در شهر املش گیلان در شمال ایران به دنیا آمد. وی به دلیل هوش بسیار و مطالعات عمیق در علوم اسلامی در ۲۵ سالگی به اجتهاد دست یافت. ایشان سپس برای استفاده از معارف دینی، راهی نجف اشرف شده و از محضر فقیه بزرگ، شیخ محمدحسن نجفی، صاحب جواهر و شیخ مرتضی انصاری فیض برد. میرزا حبیب‏ اللَّه رشتی پس از ارتحال شیخ انصاری از جمله ارکان مرجعیت بود ولی هیچ گاه خود را برای ریاست حوزه معرفی نکرد و وجوه شرعی را قبول ننمود. آثار متعددی از این فقیه وارسته و مرجع جلیل بر جای مانده که بدایعُ الافکار، الالتقاط، الامامه و الاجتماعُ الامرِ و النهی ، از کتب ارزشمند ایشان می ‏باشد. سرانجام میرزا حبیب ‏اللَّه رشتی در ۲۲ آذر ۱۲۷۳ش در ۷۵ سالگی در نجف اشرف درگذشت و در همانجا به خاک سپرده شد.

۱۱۱ سال پیش در چنین روزی در بیست و دوم آذر سال ۱۲۸۳ هجری شمسی :

علمای تهران در اعتراض به ظلم و فساد به شهر ری در جنوب تهران مهاجرت کردند این مهاجرت در تاریخ مشروطه ایران به “مهاجرت صغری” معروف شد. در اثر فراگیر شدن ظلم و فساد و فقر و قحطی، در اواخر سلطنت مظفرالدین شاه قاجار، علما که از وضع موجود به شدت رنج می ‏بردند، جهت اصلاح اوضاع و فشار به دولت، تصمیم به مهاجرت از تهران به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی از نوادگان امام حسن علیه السلام نواده پیامبر اسلام در شهر ری گرفتند. این سفر که در ۲۲ آذر ماه ۱۲۸۴ ش صورت گرفت در ابتدا شامل دو هزار نفر بود. پس از چند روز، به تعداد متحصّنین افزوده گشت و از ده هزار تن فراتر رفت. مظفرالدین شاه با مشاهده وخامت اوضاع، درصدد حل قضیه برآمد و سرانجام با خواسته آنان که تاسیس عدالتخانه در کلیه شهرهای ایران، اجرای قوانین اسلام در سراسر کشور و عزل علاءالدوله حاکم ظالم تهران، موافقت نمود. این تحصن سرانجام در ۲۲ دی ۱۲۸۴ ش به پایان رسید و با ادامه مبارزه توسط علما و مردم، مظفرالدین شاه مجبور شد فرمان مشروطه را در چهاردهم مرداد ماه ۱۲۸۵ ش امضا کند.

۹۰ سال پیش در چنین روزی، بیست و دوم آذر ۱۳۰۴ هجری شمسی :

مجلس مؤسسان در ایران که برای انتقال سلطنت از سلسله قاجار به خاندان پهلوی تشکیل شده بود، ماموریت خود را با تغییر اصولی از قانون اساسی، انجام داد. به این ترتیب، ۱۵۳ سال حاکمیت شاهان قاجار بر ایران خاتمه یافت و حکومت ۵۳ ساله رژیم پهلوی، آغاز شد. ویژگی های مشترک سلاطین قاجار و پهلوی، استبداد داخلی، بی کفایتی و فرمانبری آنان از دولتهای بیگانه بود. رضا خان یک درجه دار ارتش بود و با توطئه و کمک انگلیس در سال ۱۲۹۹ هجری شمسی دست به کودتا زد و به تدریج زمام امور را بدست گرفت و در این روز، رسماً شاه ایران شد. رژیم دیکتاتوری پهلوی نیز به دلیل وابستگی به قدرت های بیگانه و نیز روا داشتن ظلم و ستم فراوان بر مردم ایران، در بهمن سال ۱۳۵۷ ه.ش درپی پیروزی انقلاب اسلامی سرنگون شد.

۵۲ سال پیش در چنین روزی سیزدهم دسامبر سال ۱۹۶۳ میلادی :

شیخ شلتوت، رییس دانشگاه الازهر و مفتی بزرگ مصر درگذشت. شیخ محمود شلتوت، عالم بزرگ دینی مصر در سال ۱۸۹۲ م در مصر به دنیا آمد. در ۱۴‌سالگی در مرکز دینی علمی اسکندریه به تحصیل پرداخت و در ۱۸ سالگی گواهینامه تحصیلی دانشگاهی گرفت. وی سپس در اسکندریه به سمت مدرس دینی برگزیده شد و در سال ۱۹۲۷ م به قسمت عالی دانشگاه الازهر منتقل گردید. شیخ شلتوت چندی بعد عضو هیأت فتوا شد و در دانشکده شریعت، مقام بزرگی یافت. او در سال ۱۹۵۸ م به ریاست دانشگاه بزرگ اسلامی الازهر مصر برگزیده شد و خدمات فراوانی انجام داد. از جمله اقدامات مهم شیخ شلتوت در زمان ریاست بر الازهر این بود که پس از مکاتبه‏ های متعدد با آیت‏ الله العظمی بروجردی، مرجع بزرگ تقلید شیعیان، مذهب شیعه اثنی‌عَشری را به رسمیت شناخت. او عمل به موازین مذهب شیعه را همانند یکی از مذاهب اربعه، جایز دانسته و به مذهب شیعه به‌عنوان یکی از مذاهب بزرگ اسلامی در دانشگاه الازهر کرسی تدریس اختصاص داد. الاسلام عَقیده.. و شریعَه، دَعوهُ‌.. المُحمدیه، القتال فی‌الاسلامِ، فِقه القُرآن و المُقارِنَه.. بین المذاهِب از جمله تالیفات ایشان است. سرانجام شیخ محمود شلتوت ۱۹۶۳ م در ۷۲ سالگی درگذشت.

۲۷ سال پیش در چنین روزی، بیست و دوم آذر سال ۱۳۶۷ هجری شمسی :

استاد «غلامرضا سعیدی»، نویسنده، مترجم و محقق متعهد ایرانی، پس از عمری تلاش در جهت معرفی میراث اصیل فرهنگ اسلامی، درگذشت. وی پس از فراگیری علوم طبیعی، ریاضی و نجوم و زبان های عربی، فرانسه و انگلیسی، به تدریس مشغول شد. استاد سعیدی سفرهای بسیاری به پاکستان و هندوستان کرد و دراین سفرها تحت تاثیر افکار و اندیشه های اقبال لاهوری قرار گرفت و همین موضوع موجب شد تا تعدادی از آثار این اندیشمند اسلامی را به فارسی ترجمه کند. کتاب های «زندگانی حضرت محمد (ص)» و «عمار یاسر» از جمله آثار این نویسنده ایرانی به شمار می رود.

۱۲ سال پیش، در روز سیزدهم دسامبر سال ۲۰۰۳ میلادی :

صدام حسین دیکتاتور سابق عراق در مخفیگاهش در نزدیکی تکریت – واقع در شمال بغداد ـ دستگیر شد. وی از زمان حمله آمریکا و انگلیس به عراق در مارس سال ۲۰۰۳، پنهان شده بود. دستگیری دیکتاتور خونریز بغداد، موجب شادی فراوان مردم عراق و کشورهایی چون ایران و کویت شد که نتایج ویرانگر ظلم و استبداد او را دیده بودند. از طرف دیگر، با وجود آنکه مردم جهان منتظر شنیدن ناگفته های جنایات دیکتاتور سابق عراق در مدت زمامداری وی بودند، آمریکائی ها بلافاصله پس از دستگیری صدام، وی را تحت نظر خود قرار دادند تا همکاری های نزدیک دولت های غربی بویژه کاخ سفید، با این دیکتاتور وابسته فاش نشود. صدام در سال ۱۹۶۸ با کودتای حزب بعث به حاکمیت عراق راه یافت و در سال ۱۹۷۹ قدرت کامل را در این کشور در دست گرفت. وی درطول زمامداری مستبدانه خود، علاوه بر سرکوب و کشتار مردم عراق، به دو کشور ایران و کویت حمله کرد و جنایات هولناکی را مرتکب شد. این دیکتاتور بی رحم، سرانجام در آخرین روزهای سال ۲۰۰۶ اعدام شد.

x

حتما ببینید

۵ اسفند روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی و روز مهندس

فارغ از مدرک تحصیلی اگر پلی ساخته اید برای عبور از افکار منفی شما یک ...