خانه » مد و مسائل زندگی » ۵ روش منطقی برای غلبه بر ترس و دو‌دلی

۵ روش منطقی برای غلبه بر ترس و دو‌دلی

چندی پیش با مسئول باشگاه درحال تمرین بودم. او به راحتی و با یک ضرب، وزنه ها را بلند می‌کرد. در بین استراحت دو ست از او پرسیدم:” آیا تابه حال در مسابقات وزنه‌برداری شرکت کرده است یا نه؟”

پاسخ داد:” حتما یک‌ روز باید اینکار را انجام بدهی، مطمئن باش بسیار لذت‌ بخش خواهد بود و بدون شک تو برای این ساخته شده ایی.” در ادامه گفت: آنچه گفتم حرف‌های کسانی بود که مدت‌ها قبل به من گفته شده بود. من همیشه در شرایط مسابقه دچار استرس می‌شدم و با خود می‌گفتم:” چه اتفاق فجیعی خواهد افتاد اگر در بلند کردن وزنه، آن هم در برابر هزاران چشم که نظاره‌گر من هستند، شکست بخورم.”

آنچه برایتان گفتم، از زبان مسئول باشگاه بود. او ممکن است در طول هفته وزنه‌های زیادی را از دست بدهد، اتفاقی که ممکن است برای خیلی از ما، رخ دهد.اما او همچنان اینجاست و به کار خود ادامه می‌دهد. اگر از قضاوت مردم ترس به دلش راه پیدا کند، قطعا باید از آنچه آرزوی انجامش را دارد دست بکشد.

این مکالمه کوتاه به من یادآوری کرد که از قضاوت شدن می‌ترسم، و سرآغازی بود برای یافتن راه‌حلی برای غلبه بر این مشکل. در ابتدا بیایید با هم بررسی کنیم که چگونه می‌توانیم بر ترس‌های گذشته و دو‌دلی‌های خود چیره شده و کاری را که آرزویش را داریم انجام دهیم.

ترس از قضاوت شدن
این شرایط زمانی بوجود می‌آید که شما، خود به نگرانی‌ها و دلهره‌های خود اجازه می‌دهید بر رفتار شما غلبه کنند. بعنوان مثال:

من سفر به آفریقا را دوست دارم.ولی اگر اتفاق بدی در مدت اقامت من در آنجا روی دهد، چه؟ پس بهتر است به کشور دیگری بروم.
به نوشتن کتاب علاقمندم ولی اگر با استقبال مردم مواجه نشوم، چه؟ شاید باید قبل از نوشتن کتاب، مطالعه‌ی بیشتری انجام دهم.
داشتن بدنی خوش‌فرم آرزوی من است،ولی اگر در باشگاه مثل یک احمق دیده شوم ،چه؟ پس باید قبل از رفتن به باشگاه، حتما وزن خود را کاهش دهم.

متاسفانه نتیجه اینگونه افکار، چیزی جز دست کشیدن از آنچه آرزو داریم نیست. فقط برای اینکه موضوع را کمی روشنتر کنم، چند نکته را خاطر نشان میکنم. خود من، شخصا، این اشتباه را به دفعات تکرار کرده‌ام. در حقیقت به مدت دوسال دائما با سوالاتی از این قبیل درگیر بودم که چرا و به چه دلیل باید این وبسایت را راه‌اندازی کنم؟ علاوه بر این مکررا برای عدم شروع فعالیت تجاری خود، بهانه‌تراشی می‌کردم. این اشتباهی است که همه ما مرتکب آن می‌شویم ولی دلیل منطقی برای ادامه دادن به این وضعیت وجود ندارد.

۵ طرز فکر که به شما کمک می‌کند به ترس‌ها و دو‌دلی‌های خود غلبه کنید
بعد از تمام اشتباهاتی که انجام دادم، سعی میکنم با عمل کردن به این ۵ قانون تا حدودی شرایط را بهبود دهم:

۱ – اهدافی با ریسک کم را انتخاب نکنید
وقتی صاحب باشگاه تصمیم گرفت از شرکت در مسابقات کناره‌گیری کند و در باشگاه خانگی خودش به وزنه‌ورداری بپردازد، در واقع راهی را برگزید که ریسک کمتری دارد. اما فراموش نکنید که شکست خوردن در مکانی شخصی و بدون جو رقابتی یعنی جلوگیری از پیشرفت خود.

اگر در چنین شرایطی شکست بخورید، به معنای شکست واقعی نیست، فقط باقی ماندن در شرایط موجود است. اگر احساس نارضایتی نکنید، هیچگاه راه دیگری را برنمی‌گزینید.

۲ – هیچ‌ کس دلیل شکست شما نیست
ممکن است در کنار دستیابی به موفقیت، با شکست هم مواجه شوید. اما در بیشتر این اتفاقات هیچ کس در روشی که انتخاب کرده اید مقصر نیست. به یاد داشته باشید که شما در برابر عظمت این جهان، کوچک هستید پس به راحتی می توانید رویاهایتان را دنبال کنید بدون اینکه نگران طرز فکر دیگران باشید.

۳ – فقط به خاطر اینکه نحوه ی شروع کار را نمی‌پسندید، نباید از انجام آن سرباز‌ زنید
زمانیکه شروع به نویسندگی کردم، آرزو داشتم نویسنده‌ی بهتری می‌بودم. آرزو داشتم در کار تجارت شخص باهوشتری بودم و زمانیکه دوربین عکاسی خریدم با خود گفتم؛” ای کاش عکاس ماهرتری بودم.” اما با این وجود از اینکه بالاخره کارهایی را که دوست داشتم انجام دادم، بسیار خرسندم.

همیشه حس ترس و دو‌دلی باعث عدم آمادگی برای شروع یک فعالیت می‌شود.
۱- باید تا قبل از آزمون، اطلاعات بیشتری کسب کنم
۲- قبل از مسابقه به تمرین بیشتری نیاز دارم
۳- قبل از شروع این تجارت، باید مدارک مورد نیاز آن را بگیرم

سوالی که در ادامه مطرح می‌شود شما را مجبور می کند به شرایط مخالف این قضیه بیاندیشید.

شما تا کی انجام کاری را که توانایی اش را دارید به تاخیر می‌اندازید، فقط به خاطر اینکه از وضعیت فعلی که در آن قرار دارید، راضی هستید؟

۴ – شرایط نامطمئن را قطعی نپندارید
چه کسی گفته است که شما با شکست مواجه می‌شوید؟ تنها به این دلیل که شخص دیگری نتوانسته آن موقعیت شغلی را بدست بیاورد، شما محکوم به چنین شکستی نیستید. ممکن است انتشارات از کتاب نوشته شده توسط دوستتان استقبال چندانی نکند ولی باز هم دلیل قانع کننده‌ایی برای تکرار شرایط مشابه برای کتاب شما، نیست. حتی اگر قبلا اقدام به کاهش وزن کرده و نتیجه دلخواه خود را بدست نیاورده‌اید، بدین معنا نیست که نتوانید دوباره این روش را امتحان کنید.

شما محکوم به شکست در رشته‌ی وزنه برداری نیستید بلکه شاید محکوم به کسب موفقیت در این زمینه هستید. پس بیش از این نقش یک شکست‌خورده را ایفا نکنید.

۵ – شکست واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که شما هیچ تلاشی برای کسب موفقیت نکنید
همه‌ی ما بلااستثنا با احساسات گوناگونی از قبیل ترس، عدم اطمینان و… در زندگی دست‌ و‌ پنجه نرم کرده‌ایم و متاسفانه اغلب این شرایط بر نحوه عملکرد ما تاثیرگذاشته‌اند. به‌همین دلیل، ساده ترین روش تصمیم به انجام کاری است که شما را از دیگران متمایز می‌کند. شما نباید حتما در کاری که انجام می‌دهید، بهترین باشید، بلکه باید تنها کسی باشید که تصمیم به انجام آن گرفته‌اید

بنابراین می توانید در شرایطی که دیگران از انجام دادن آن فعالیت سرباز می‌زنند از موفقیت‌های روزافزونی که بدست می‌آورید ، نهایت لذت را ببرید.

منبع : iranvis.com

x

حتما ببینید

چند سرگرمی دوست داشتنی که در زندگی‌تان معجزه می‌کند

آیا می‌دانید سرگرمی می توانید کیفیت زندگی‌تان را بالا ببرد؟ پس داشتن سرگرمی فقط برای ...