خانه » مد و مسائل زندگی » ۶ باور که مانع می شود شما از منطقه امن خود خارج شوید

۶ باور که مانع می شود شما از منطقه امن خود خارج شوید

باور کنید یا نه، توانایی افراد برای غلبه بر تمایل دورنی خود به حفظ موقعیت و آرامش و جلوگیری از به چالش کشیدن خود، تنها دلیلی است که سبب تمایز انسان ها از هم می شود. دو دایره را در نظر بگیرید که هیچ نقطه اشتراکی با هم ندارند. یکی کوچک و معمولی و دیگری بطور چشمگیری بزرگ و فوق العاده است. دایره اول نماد زندگی معمولی و سرشار از آرامش، سرگرمی، دنیای مجازی و … است. بطور کلی دایره اول نماد یک زندگی معمولی و بی دغدغه است. در نگاه اول ممکن است جذاب و پررنگ به نظر بیاید ولی در واقع حصاری است که نه تنها شما را پشتیبانی نمی کند، بلکه پشیمانی به دنبال خواهد داشت.

و اما دایره دوم قلمرویی از ناشناخته ها است که بی صبرانه منتظر کشف شدن هستند. رویاهای بزرگ که برای به واقعیت تبدیل شدن نیازمند شما هستند. مسیری پر از پاداش و انعام که قطعا شما حاضر نیستید آن را با تماشای تلویزیون و خوردن شکلات معاوضه کنید.

این دقیقا همان چیزی است که خارج از زندگی آسوده منتظر شما است. چنین سبک در زندگی قدرت اراده و اقتدار شما را برای برنامه ریزی اصولی و دقیق مورد آزمایش قرار می دهد. هر روزی که آغاز می شود شروعی تازه برای شما خواهد بود. هرچند پاداش شجاع بودن و تعهد داشتن بسیار عظیم و ارزشمند است. در جهشی بزرگ بسوی آینده، شما نیازمند اراده ایی مصمم و نابودی افکار منفی هستید که شما را از ترک موقعیت فعلی خود برحذر می دارند. در اینجا به معرفی برخی از تفکرت عادی ولی خطرناک می پردازیم، تا راحت تر بتوانید خود را از شر آنها رها کنید.

۱ – من مجبور نیستم این کار را انجام بدهم

اگر کسی وجود ندارد تا شما را برای انجام کاری تحت فشار قرار دهد، به سختی می توانید در شرایطی که از ته دل می خواهید دست از کار بکشید، انگیزه خود را حفظ کنید. در این شرایط مغز شما سِیلی از افکار منفی و دلایل واهی را در ذهن شما به جریان می اندازد تا شما را متقاعد کند دست از کار کشیده و کاری را انجام دهید که مطابق میلتان است. من، شخصا تا مجبور نباشم مبارزه نمی کنم و این طرز فکری رایج بین مردم است که خود من بارها به خاطر آن، موقعیت های زیادی را از دست داده و متوجه قدرت درونی افکارم شده ام. هدف شما هر چیزی می تواند باشد، می توانید همان اوایل دست از کار بکشید و با طی مسیر با تصمیم گیری های لحظه ایی و احساساتی در شرایط سخت از ادامه کار منصرف شوید. افکاری که در شرایط سخت به سراغ شما می آید، می تواند خطرناک ترین افکاری باشد که تا به حال به ذهن شما خطور کرده است. پس با دقت به آنچه در ادامه بازگو خواهیم کرد توجه کنید. زمانی که مغز شما در انجام وظایفش کوتاهی کرده و هیچ زحمتی به خودش نمی دهد ، تلاش می کند تا شما را متقاعد کند دست از کار بکشید، ممکن است در آن شرایط حس خوبی داشته باشید ولی مطمئن باشید در آینده پشیمان خواهید شد.

۲ – فردا شروع خواهم کرد

گاهی اوقات بهترین کاری که می توانید انجام دهید همین است. هرچند این روش تنها زمانی کارآمد است که فردای آنروز واقعا دست به کار شوید. مشکل اصلی این است که اغلب مردم این کار را نکرده و فردایی که منتظرش هستند هیچ وقت نمی رسد. برای آنها، فردا، روزی نامشخص در آینده است، زمان رویایی که شما برای انجام هرکاری آماده هستید. ممکن است تصمیم بگیرید بدوید. اگر شما بر روی چیزی که واقعا تمایل دارید تمرکز کنید، حتما تمرینات ورزشی خود را انجام می دهید. مدام از خودتان بپرسید چرا این کار را می خواهید انجام دهید و حتی لباس های ورزشی خود را در معرض دیدتان قرار دهید. مطمئن باشید پشت گوش انداختن کارها، هیچ پایانی نخواهد داشت.

۳ – اکنون زمان مناسبی برای انجام این کار نیست

من مدت ها است تصمیم به راه اندازی سایتی گرفته ام ولی هنوز زمان آن فرا نرسیده است. و با موکول کردن آن به چند ماه آینده انجام آن را به تعویق انداخته ام تا فرصت بهتری فراهم شود. این بهانه تراشی ها یک رفتار ناپسند اخلاقی است. اگر ذهن شما به چنین شرایطی عادت کند شما هرگز کاری را آغاز نخواهید کرد و زمانی که این ناکامی ها و استیصال به اوج خود رسید، سریعا به انجام آن کار می پردازید و چیزی نمی گذرد که متوجه می شوید بیش از چند ساعت وقت گیر نبوده است.

پس تصمیم بگیرید هر آنچه که باعث بهانه تراشی و ماندن در شرایط ثبات می شود را کنار بگذارید و بی اعتناعی کنید.

۴ – یک روز بالاخره شروع خواهم کرد…… فرصت زیاد است

برای من، داشتن زمان زیاد بهترین بهانه برای به تعویق انداختن کارها است. وقتی زمان آن فرا می رسد که یک سری از کارهای خلاف میلتان را انجام دهید، ناخود آگاه شروع به فکر کردن می کنید و همیشه عاملی را برای پرت شدن حواستان می یابید ممکن است این تصمیمات به تنهایی تغییر چشمگیری در روال زندگی شما ایجاد نکنند ولی در دراز مدت تاثیرات چشمگیری خواهند داشت. پس نگذارید این بهانه ایی برا ی جلوگیری از خروج شما از شرایطی که دارید، شود.

هر زمان که شروع به بهانه تراشی کردید، مطمئن باشید تمام شرایط انجام آن را در اختیار دارید. اگر سخت تلاش نکنید تا محیط اطراف خود را برای شروعی بهتر تغییر دهید، مطمئن باشید به آن چیزی که منتظرش هستید هرگز دست نخواهید یافت.

۵ – من اگر … ، حتما موفق می شدم

یکی دیگر از افکار ساده‌لوحانه پیرامون این موضوع که اغلب توسط افراد پذیرفته می شود باور این مسئله است که عاملی خارجی می تواند آنها را برای دست یابی به موفقیت کمک کند.

اما تنها راه حل موفقیت فقط اعتماد به توانایی های خود و بهبود آن است. قطعا افرادی هستند که شرایط بهتری نسبت به ما دارند، اما مهم ترین عامل فقط و فقط اقدام به انجام آنچه در ذهن داریم و پافشاری در انجام آن است، حتی اگر در اوایل کار نتیجه ایی را مشاهده نکردیم. پس فراموش نکنید که این عوامل درونی هستن که از اهمیت بالایی برخوردارند و عوامل خارجی تنها برای بهبود این وضعیت هستند و تاثیر بسزایی ندارند.

۶ – برای انجام این کار به اندازه کافی آمادگی ندارم

امروزه همه ی ما در محاصره موفقیت های کسب شده توسط دیگران هستیم. حتی اگر در بیان آن مبالغه شده و یا اینکه تابلویی تبلیغاتی باشند. صفحات اجتماعی مملو از اطلاعات و تصاویر افرادی است که همگی در اوج موفقیت هستند ولی آیا از حقیقت واقعی پشت این عکس ها نیز اطلاع داریم؟ با مشاهده چنین رویدادهایی این حس در شما ایجاد می شود که فردی بی لیاقت و بازنده میدان هستید. اگر حس خوبی نسبت به خود نداشته باشید، نیروهای درونی، افکار و اراده شما تحلیل رفته و باعث پذیرفتن شرایط در شما می شوند.

اما بهتر است بدانید تمامی افراد در زندگی خود لحظات سخت و ناامید کننده ایی را تجربه کرده اند که بهترین تصمیم را در دست کشیدن از آن موضوع می پنداشتند. و این مهم ترین بخش داستان است؛ رسانه های تصویری و اجتماعی هیچ گاه این بخش از زندگی را به تصویر نمی کشند. پس هر زمان مغزتان تلاش کرد تا شما را اغفال کند، با آن مبارزه کنید. زیرا در حال حاضر شما به اندازه کافی برای انجام آنچه در ذهن دارید آماده هستید.

منبع : iranvis.com

x

حتما ببینید

چگونه با فرزندان خود رفتار کنیم؟

پدر و مادر بودن بسیار سخت است. درست از روزی که متوجه می‌شوید باردارید، زیر ...