خانه » روش های موفقیت » ۷ چالشی که افراد موفق بر آنها غلبه می کنند

۷ چالشی که افراد موفق بر آنها غلبه می کنند

رویکرد افراد موفق به مشکلات خیلی جالب است. وقتی موانع برای دیگران نفوذ ناپذیر است، افراد موفق آنها را چالش هایی می دانند که باید مورد استفاده قرار دهند و موانعی که باید از سر راه خود بردارند.

اعتماد به نفس آنها در مواجهه با سختی ها ناشی از نادیده گرفتن امورِ منفی ای است که مانع پیشرفت انسانهای حساس می شود.

“مارتین سلیگمان” در دانشگاه “پنسیلوانیا” بیشتر از هر کسی به مطالعه ی این موضوع پرداخته است. او طی تحقیقاتش دریافت، موفقیت در زندگی از یک تفاوت اساسی نشأت می گیرد. اینکه آیا شکست ها را ناشی از کمبودهای شخصیِ خارج از کنترل بدانید و یا خطاهایی که با تلاش قابل جبران هستند.

موفقیت، تنها ساخته ی ذهن نیست، سلیگمان متوجه شد افرادی که شکست ها را ناشی از کمبود های شخصی می دانند استرس بیشتری دارند. افرادِ خوشبین وضع شان بهتر است; آنها شکست ها را تجاربی آموزنده می دانند و به عملکرد بهتر خود در آینده ایمان دارند. ساختار فکریِ موفقیت، مستلزم هوش احساسی (EQ) است و هیچ جای تعجبی ندارد که از بین بیش از یک میلیون نفری که مورد آزمایش “تالنت اسمارت” قرار گرفتند ۹۰% آنهایی که بهترین عملکرد را داشتند “EQ” شان بالا بود.

حفظ ساختار ذهنی موفقیت چندان آسان نیست; ۷ چالش اساسی وجود دارد که به تخریب این ساختار دامن می زند. این چالش ها چون به نظر موانعی می آیند که نمی توان بر آنها غلبه کرد، جلوی پیشرفت افراد را می گیرند. اما برای افراد موفق این طور نیست، چون هیچ چالشی هرگز نمی تواند آنها را از پا درآورد.

۱ – سن

سن تنها یک عدد است. افراد موفق اجازه نمی دهند سن شان بگوید که آنها چه کسی هستند و چه توانایی هایی دارند. می توانید این را از هر کارآفرین جوان و برومند دیگری بپرسید.

استادی را در دانشگاه به یاد می آورم که به دانشجویان می گفت همه ی تان برای کار مشاوره ای بسیار خام و بی تجربه اید. او گفت چندین سال باید برای یک شرکت دیگر کار کنید چون امیدی به موفقیت در اینکه مشاورانی مستقل باشید نیست. من کم سن و سال ترین فرد کلاس بودم و وقتی او در حال وراجی بود به ارباب رجوعانم مشاوره می دادم.

بدون شکست، افراد خود را موظف می دانند که شما را بنا به مقتضای سن تان راهنمایی کنند چه کارهایی انجام دهید و چه کارهایی انجام ندهید. به حرفشان گوش نکنید. افراد موفق قطعاً گوش نمی کنند. آنها از صدای قلب خود پیروی می کنند و اجازه می دهند میل باطنی شان آنها را هدایت کند نه جامعه. “آنها از ندای قلب خود پیروی می کنند و اجازه می دهند میل باطنی شان آنها را هدایت کند نه جامعه.”

۲ – مردم چه فکر می کنند

وقتی رضایت و خرسندی تان از مقایسه ی خود با دیگران ناشی می شود، دیری نمی پاید که ناخدای کشتی سرنوشت خود می شوید. درحالی که واکنش نشان ندادن نسبت به طرز فکر دیگران درباره ی خود غیر ممکن است، از طرفی هم نباید موفقیت های خود را به رخ دستاوردهای دیگران کشید. همیشه می توانید نظرات دیگران را چندان جدی نگیرید. اگر عزت نفس داشته باشید دیگر چه اهمیتی دارد مردم چه فکر می کنند و یا چه کاری انجام می دهند.

افراد موفق می دانند اهمیت دادن به اینکه دیگران چه فکر می کنند، اتلاف وقت و انرژی است. اگر افراد موفق در مورد کاری که انجام داده اند احساس رضایت کنند دیگر اجازه نمی دهند عقاید دیگران این خوشی را از آنها بگیرد.

“طرز فکر دیگران درباره ی شما هیچ وقت کمترین اهمیتی ندارد، یک امرْ مسلم است، شما هرگز به آن خوبی و یا بدی ای که آنها می گویند نیستید.”

۳ – افراد سمّی

افراد موفق به یک نکته ی ساده باور دارند: شما میانگین ۵ نفری هستید که بیشتر وقت تان را با آنها سر می کنید.

تنها کمی به آن بیاندیشید، برخی از موفق ترین شرکت هایی را در تاریخ نوین می بینید که توسط زوجْ همکاران برجسته ای بنیان گذاری شده اند: “استیو جابز” و “استیو وازنیاک” از شرکت “اپل” در همسایگی هم زندگی می کردند. “بیل گیتس” و “پائول آلن” از شرکت “مایکروسافت”، از دبیرستان با یکدیگر آشنایی داشتند و “استانفورد” سرآغاز آشنایی “سِرژی برین” و “لاری پیج” از شرکت “گوگل” بود.

به همین ترتیب که انسان های بزرگ کمک تان می کنند تا استعدادهای خود را شکوفا سازید، افراد سمی نیز شما را با خود به قهقرا می کشانند. خواه با منفی گرایی، ستمکاری و سندروم قربانی باشد و یا جنون محض، افراد سمی موجب استرس و آشوب می شوند که به هر قیمتی شده باید از آنها دوری جست.

اگر از جایگاه تان در زندگی راضی نیستید تنها کافیست نگاهی به دور و بر بیاندازید. معمولاً افرادی را که پیرامون تان گرد آورده اید سر منشاء مشکلات تان هستند.

“هرگز به قله ی آرزوهای تان نخواهید رسید مگر اینکه با افراد مناسب دمخور شوید.”

۴ – ترس

ترس چیزی جز یک احساس پایا که از تخیلات تان نشأت می گیرد نیست. خطر در کمین است. خطر، هجوم ناخوشایندِ آدرنالینی است که هنگام سبز شدن جلوی یک اتوبوس آن را تجربه می کنید. ترس یک انتخاب است. افراد موفق بهتر از هر کس دیگری این موضوع را درک می کنند و به همین خاطر به ترس حتی اجازه ی نفس کشیدن هم نمی دهند. آنها به احساس سرخوشیِ ناشی از غلبه بر ترس های شان اعتیاد دارند.

تنها به خاطر احساسِ ترس، جلوی پیشرفت زندگی تان را نگیرید. اغلب، افرادی را می بینم که می گویند، “بدترین اتفاقی که می تواند برایتان بیافتد چیست؟ آیا شما را خواهد کشت؟” با این حال، مرگ بدترین چیزی نیست که می تواند برایتان اتفاق بیافتد…

“بدترین چیزی که می تواند برایتان اتفاق بیافتد این است که به خود اجازه دهید وقتی هنوز زنده اید، از درون بمیرید.”

۵ – بدبینی

زندگی همیشه طبق میل ما پیش نمی رود اما در هر حال شما هم همان ۲۴ ساعت شبانه روز را فرصت دارید که دیگران دارند. افراد موفق از وقت شان درست استفاده می کنند. بجای شِکوه از امور که باید آنگونه می بود یا می توانست اینگونه باشد، آنها به چیزهایی فکر می کنند که باید برای داشتنش شاکر باشند و بعد به جستجوی بهترین راه حل می پردازند، با مشکلات مبارزه می کنند و پیروز می شوند.

وقتی بدبینی از جانب دیگران است، افراد موفق با تعیین محدودیت و حفظ فاصله، از آن اجتناب می کنند. بیایید این طور تصور کنیم:

“اگر عامل غُر زننده سیگار می کشید، آیا تمام بعد از ظهر را کنارش می نشستید و دود سیگارش را استنشاق می کردید؟”

البته که نه. حتماً از او فاصله می گرفتید. باید این رویه را با تمام افراد منفی حفظ کنید. یک راه عالی برای ساکت نشاندن افراد غُر غُرو سر جایشان، این است که از آنها بپرسید قصد دارند مشکلی را که از آن شاکی اند چگونه حل کنند. آنها یا ساکت می شوند و چیزی نمی گویند یا مکالمه را در یک مسیر موثر هدایت می کنند.

۶ – گذشته یا آینده

مانند ترس، گذشته و آینده نیز ثمره ی ذهن مان است. هیچ احساس گناهی گذشته را و هیچ نگرانی و تشویشی آینده را تغییر نخواهد داد. افراد موفق بر این موضوع واقف هستند و بر زندگی در لحظه ی حال تمرکز می کنند. اگر هر لحظه در مکانی دیگر سیر می کنید و نمی توانید حقیقتِ (تلخ یا شیرین) لحظه ی حال را بپذیرید، دیگر شکوفاسازی تمام استعدادها غیر ممکن می شود.

برای زندگی در لحظه، باید دو کار را انجام دهید :

۱ – گذشته تان را بپذیرید. اگر با گذشته آشتی نکنید، هرگز شما را رها نخواهد ساخت و آینده تان را شکل خواهد داد. افراد موفق می دانند تنها زمانِ خوب برای نگاه به گذشته وقتی است که می خواهند مسافت طی شده را ببینید.

۲ – نامعلومی آینده را بپذیرید و از خود انتظارات بی مورد نداشته باشید. نگرانی، در زمان و مکان حاضر هیچ جایگاهی ندارد. همانطور که “مارک تواین” می گوید، “نگرانی مانند تسویه ی بدهی ای است که بدهکارش نیستید.”

۷ – اوضاع دنیا

نگاهتان را هر زمان که به خبرها بدوزید چیزی جز چرخه ی بی پایان جنگ، حملات وحشیانه، آسیب های اقتصادی، شرکت های ورشکسته و بلایای طبیعی نخواهید دید. روشن است که دنیا به سرعت در حال هدایت به سمت نابودی است.

و کسی چه می داند؟ شاید هم اینگونه باشد. اما افراد موفق هیچ نگرانی ای از این موضوع ندارند چون خود را درگیر اموری که از کنترل شان خارج است نمی کنند. در عوض انرژی خود را بر هدایت دو چیز که کاملاً در تسلط آنها است متمرکز می کنند، دقت و تلاش. آنها دقت خود را بر تمام داشته هایی که شاکرش هستند متمرکز می کنند و به جستجوی امور خوبی که در دنیا در حال رخ دادن است می پردازند و تلاش خود را بر انجام کارهایی که در هر روز می توانند انجام دهند معطوف می سازند تا زندگی و دنیای پیرامون خود را توسعه دهند، چون می دانند این گام های کوچک تمام آن چیزی است که برای تبدیل دنیا به یک مکان بهتر لازم است.

” آنها تلاش خود را بر انجام کارهایی که در هر روز می توانند انجام دهند معطوف می سازند تا زندگی و دنیای پیرامون خود را توسعه دهند…”

روی هم رفته

ساختار فکری تان، موفقیتِ شما را هدایت می کند. با نظم و تمرکز می توانید اطمینان حاصل کنید که این ۷ چالش هرگز مانع شکوفایی استعدادهای تان نخواهد شد.

منبع : iranvis.com

x

حتما ببینید

تفکرات ما چگونه شکل می گیرد؟

تفکر دو بعد اصلی دارد که آنهاییکه می‌خواهند متفکران انتقادی منصفی باشند باید در آن ...