خانه » روش های موفقیت » ۸ تکنیک و فن مطالعه به شیوه «تندخوانی»

۸ تکنیک و فن مطالعه به شیوه «تندخوانی»

احتمالاً نحوه ی مطالعه خود را در زمان کودکی به یاد نمی آورید. نحوه مطالعه ما در بزرگسالی و دوران کودکی متفاوت است. نوجوانان که هنوز با اساس کلمات و ساختار جملات آشنا نیستند به شیوه آهسته تری نسبت به بزرگسالانی که می توانند در زمانی کوتاه اطلاعات زیادی را تحلیل کنند، مطالعه می کنند. مهارت تندخوانی یکی از بهترین مهارت ها برای یادگیری در افراد بزرگسال است که باعث صرفه جویی در زمان مطالعه، تحقیق و مرتب کردن صندوق پیام هایشان می شود. برای آموختن ۸ تکنیک و فن مطالعه به شیوه «تندخوانی»، با ما همراه باشید.

۱- نحوه ی «خلاصه خوانی» را یاد بگیرید

مهم ترین مهارتی که برای تندخوانی می بایست یاد بگیرید، «خلاصه خوانی» است. اکثر افراد «خلاصه خوانی» را به دلیل عادت نداشتن به آن سخت می دانند، چرا که وقتی خواندن را یاد می گیریم می آموزیم که به تک تک کلمات توجه کنیم هر چند هم که غیر ضروری باشد. غیر ضروری بودنشان به این دلیل است که تحقیقات نشان داده است ذهن افراد بزرگسال، قابلیت شگفت انگیزی در پر کردن اطلاعات جا افتاده دارد.

۲- فقط جمله ی ابتدایی و انتهایی هر پاراگراف را بخوانید

طبق گفته های «Abby Marks Beale»، یکی از بهترین متخصصان تندخوانی در آمریکا، در متونی که هدف آنها انتقال اطلاعات است، معمولا روند مشخصی رعایت می شود، به این ترتیب که شروع پاراگراف با یک جمله ی «topic sentence» است که محتوای کلی پاراگراف و نتایج آن را معرفی می کند. از آن جایی که پاراگراف ها در نشریاتی مثل نشریات علمی و ژورنال های دانشگاهی می تواند حاوی اطلاعات زیادی باشد، این امر باعث اتلاف زیاد وقت می شود چرا که از قبل با موضوع آشنا بوده اید. دفعه ی بعد که با متن به ظاهر سختی رو به رو شدید، سعی کنید تنها جمله ی ابتدایی و انتهایی هر پاراگراف را بخوانید. به احتمال زیاد چیز زیادی را از دست نخواهید داد.

۳- صدای درون مغزتان را حذف کنید

عادت دیگری که در هنگام خواندن در دبیرستان پیدا کرده ایم، «حرف زدن ذهنی» است. حتی به عنوان یک فرد بزرگسال، اکثر ما تا حدی این عادت را حفظ کرده ایم زیرا در طول سالیان متمادی عادت کرده ایم که کلمات را در ذهنمان بشنویم. مشکل این روش این است که باعث اتلاف وقت می شود، زیرا می توان کلمات را با خواندن سریع تر از زمانی که آن ها را به زبان می آوریم یا در ذهن مرور می کنیم، بفهمیم.

یکی از روش های حذف کردن صدا، خواندن کلمات به صورت دسته ای است، (همان طور که در شماره ی «۱» به آن اشاره شد)، چون با صدا خواندن مجموعه ای از کلمات نسبت به خواندن یک کلمه سخت تر است.

با حذف این صدا، سرعت خواندن شما به صورت محسوسی افزایش می یابد. هر چند این راهکار، لذتی که از متون زیبا خواهید برد را کم می کند، بنابراین برای رمان جنایی یا شعر مورد علاقه یتان می توانید از همان عادات قدیمی خود یعنی «بلندخوانی» یا «حرف زدن ذهنی» استفاده کنید.

۴- از یک اشاره گر استفاده کنید

اغلب اوقات هنگام خواندن یک مطلب، تمایل پیدا می کنیم تا به مطلب خوانده شده برگردیم و آن را دوباره بخوانیم. این حالت زمانی اتفاق می افتد که ما در خواندن دچار ضعف تمرکز می شویم. در نتیجه روند کلی مطلب را متوجه نمی شویم و وقتمان تلف می شود. مخصوصا وقتی اطلاعاتی را می خوانیم که واقعا ضروری نیستند. اما می توانید به کمک یک اشاره گر و یا خودکار، این دوباره خوانی را حذف کنید. به چشمانتان عادت دهید که نشانه گر را دنبال کند و این امر به شما کمک می کند تا مجبور نباشید برای فهم مطلب دوباره به عقب برگردید.

۵- هنگام خواندن، از انجام کارهای دیگر پرهیز کنید

یکی از بدترین عادات خواندن، مطالعه حین تماشای تلویزیون، گوش کردن به رادیو و یا اجازه دادن به مشغله های ذهنی برای پرت کردن حواس شما از آن چه که می خوانید است. اگر می خواهید سرعت خواندن تان افزایش یابد، باید تمام حواس و تمرکزتان به آن باشد و از انجام کارهای متفرقه پرهیز کنید.

۶- استفاده از کلی نگری

بر طبق گفته های متخصصان «Mind Tools»، خوانندگان ناکارآمد تمایل دارند تا بر روی تک تک کلمات هر سطر تمرکز کنند. این امر بدین دلیل ناکارآمد است که چشمان شما می تواند در حدود ۱٫۵ اینچ که شامل ۵ کلمه می شود، در هر نگاه ببیند. همچنین می توانید دید محیطی تان را برای گسترش میدان دیدتان و خواندن کلمات بیشتر درگیر کنید. با شل کردن عضلات صورت تان هنگام خواندن و کلی نگری، می توانید به این مهم دست یابید.

۷- قبل از خواندن، درباره ی متن از خود سوال بپرسید

این راهکار توسط مدرسان برای بهبود درک مطلب در هنگام مطالعه به کار رفته است، اما شما هم می توانید از آن برای تند‌تر خواندن استفاده کنید. اگر می دانید چه اطلاعات مفیدی می تواند از متن استخراج شود، چند سوال از خود پرسیده و سپس سریعا به دنبال پاسخ آن ها در متن باشید. این امر قطعا در صرفه جویی وقت تان و زمانی که برای جست و جو در مورد مطالب بی اهمیت می گذارید، تأثیر دارد.

۸- نرم افزارهای تندخوانی را امتحان کنید

بسیاری از تکنیک های تندخوانی در این نرم افزارها توسط خودتان قابل اجرا می باشد. هرچند همیشه این وسوسه برای بازگشت به عادات قدیمی وجود دارد. اگر در یادگیری تندخوانی مصمم هستید، می توانید از نرم افزارهایی مثل «Spreeder» که یک دروه ی آموزشی تند خوانی رایگان برای افزایش سرعت و بهبود درک مطلب است، کمک بگیرید. این نرم افزار از روش هایی مثل نشانه گیری به شکل الکترونیکی آن استفاده کرده و راه بسیار خوبی برای افزایش سرعت خواندن می باشد.

با زندگی در عصر اطلاعات، اغلب اوقات با گستره ی وسیعی از اطلاعات احاطه می شویم که زمانی برای تحلیل آن ها نداریم، اما اگر این پیشنهادات را به مرحله ی عمل برسانید و به طور منظم آن ها را تمرین کنید، تندخوانی را یاد خواهید گرفت و در کوتاه ترین زمان، اطلاعات غیر ضروری را کنار گذاشته و در وقتتان صرفه جویی خواهید کرد.

منبع : iranvis.com

x

حتما ببینید

چگونه در مدیریت تیم دورکار موفق شویم؟

حتما از چالش‌های مدیریت تیم های دورکار اطلاع دارید؛ مدیریت تیمی که اعضای آن در ...