خانه » روش های موفقیت » ۸ روش برای ایجاد یک برنامه ریزی موفق در سال جدید

۸ روش برای ایجاد یک برنامه ریزی موفق در سال جدید

آغاز هر سال، زمانی پر از انگیزه است و همه چیز ممکن به نظر می رسد اما با شروع سال جدید، این انگیزه غالباً کمرنگ می شود و تلاشتان برای رسیدن به تمام اهداف کم می شود. به منظور این که سال جدید، برایتان سال رسیدن به اهداف بزرگتان باشد، به برنامه ریزی ای واقع گرایانه و دست یافتنی نیازمندید. در این بخش به هشت روش ساده ی برنامه ریزی موفق برای سال جدید می پردازیم. آماده اید؟ به ادامه ی مطلب توجه کنید.

۱- دانستن علت

عمل به یک برنامه ریزی خوب است، اما ابتدا باید به حقوق اولیه ی خود اهمیت بدهید. این که بدانید به چه علت کار می کنید و چه کاری می کنید، ضروری است. دانستن این مسأله به شما در حین تنظیم اهداف و ادامه ی مسیر، وقتی که همه ی شرایط سخت به نظر می رسد، یاری می رساند (البته گه گاه اینگونه خواهد بود!). بنابراین پیش از انجام هرکاری ابتدا از دانستن پاسخ «چرا» های موجود در ذهنتان مطمئن شوید.

۲- اهدافتان را یادداشت کنید

اگر می خواهید یک برنامه ریزی سالانه ی موفق داشته باشید، یادداشت کردن اهدافتان الزامی است. نوشتن اهداف باعث می شود آن ها از حالت انتزاعی داخل ذهن، به واقعیت نزدیک شوند. هر هدف باید هدفی اسمارت (SMART) باشد: یعنی دقیق، قابل اندازه گیری، قابل دسترس، متناسب و وابسته به زمان باشد.

۳- گام های اجرایی را بردارید

برای هر هدف، گام های اجرایی را بردارید تا به آن هدف برسید. تمام گام های اجرایی شما با شکستن هر یک از اهداف به گام های کوچک تر و اجرایی به دست می آید. به این قدم ها و به چگونگی رسیدن به هدف تان فکر کنید.

۴- عادت های خوبی را در خود ایجاد نمایید

در مجموع داشتن یک برنامه ی سالانه ی موفق، به نوعی وابسته به ایجاد عادت های خوب در شما می باشد. عادت های همیشگی را در آغاز سال برای خود در نظر بگیرید و برنامه ای که باعث عدم ترک این عادت ها می شود را طراحی نمایید. یک عادت ممکن است تنها نوشتن لیستی از کارهای روزانه، مرور اهداف به طور هفتگی و تمرینات روزانه باشد. این که چه عادت هایی به شما کمک خواهد کرد تا به اهدافتان برسید را در نظر بگیرید و برایشان برنامه ریزی کنید.

۵- هرگز فرصت مجدد را از دست ندهید

ممکن است زمانی که در میانه ی اجرای برنامه های خود هستید، زندگی مانع شما شود و گاهی اوقات موانع وارد مسیرتان شوند. شما به اجبار در طی سال با روزهایی مواجه می شوید که واقعاً نمی توانید برنامه ی طراحی شده ی بسوی اهدافتان را، دنبال کنید. با داشتن این ذهنیت که: «هرگز فرصت مجدد را از دست نمی دهم»، شما می دانید که حتی زمانی که یک روز تعطیل داشته باشید، روز بعد برای رسیدن به اهدافتان شروع به کار و فعالیت می کنید.

۶- از تأثیر گذارترین فعالیت های خود آگاه باشید

شناسایی مؤثر ترین کارهای خود، دانستن این است که چه کاری بیشترین تأثیر را در رسیدن به اهداف و رویاهای تان درسال جدید دارد. آگاه بودن از مؤثرترین کارهای خود، به این معنا است که شما قادر هستید زمان بیشتری را صرف مهم ترین کارها و زمان کمتری را صرف کارهایی کنید که اهمیت چندانی ندارند. در طی هر روز، زمان محدودی وجود دارد بنابراین گذراندن این زمان به طور عاقلانه و استفاده از آن در تلاش برای رسیدن به آن چه شما را به نتیجه ی مطلوب نزدیک می کند لازم است.

۷- به کار گرفتن قدرت گروهی

گاهی اوقات به تنهایی کار کردن بسیار سخت است. اگر به تنهایی کار می کنید، به فکر کار گروهی باشید. به قدرت گروه باور داشته باشید و سعی کنید با آن ارتباط خوبی برقرار کنید تا به برنامه ریزی های خود در سال جدید برسید. اینترنت برای ارتباط برقرار کردن با گروه بسیار جالب است. مثلا از طریق گروه های مکالمه ی دسته جمعی به صورت آنلاین، چالش ها و رقابت ها را به راحتی می توان کنترل و مدیریت کرد. تمام این ها مملو از حمایت، هم فکری و نیرویی خارجی است که شما را به سمت رسیدن به اهدافتان هدایت می کند.

۸- زمانی را به خوداختصاص دهید

خود شما نیز بین تمام برنامه ریزی هایتان در سال جدید حضور دارید! طی سال وقتتان را برای خود آزاد کنید تا مطمئن شوید از لحاظ فیزیکی، احساسی و روحی در بهترین شرایط هستید. صرف کردن این زمان برای خودتان گواهی می دهد که شما در بهترین موقعیت رسیدن به اهداف بزرگ هستید.

منبع : iranvis.com

x

حتما ببینید

موارد ضروری که مدیران تازه کار استارتاپ ها در آن‌ها هزینه می کنند

اغلب کارآفرینان برای راه اندازی استارتاپ خود سرمایه‌ی چندانی ندارند. در واقع، هزینه اولیه‌ی استارتاپ ...