خانه » آشپزی » طرز تهیه ترشی پیاز

طرز تهیه ترشی پیاز

آماده سازی : ۱ ساعت
مدت انتظار : ۱۵ دقیقه
مجموعاً : ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه

مواد اولیه برای ۸ نفر :

پیاز قرمز (نصف شده و باریک حلقه شده) : ۲ عدد متوسط
چوب دارچین : ۲ عدد
میخک (درسته) : ۶ عدد
دانه فلفل قرمز (له شده) : کمی
سرکه سیب : ۱ فنجان – ۲۴۰ میلی لیتر
آب لیمو (تازه) : نصف فنجان – ۱۲۰ میلی لیتر
شکر : ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان – ۵۰ تا ۱۰۰ گرم
نمک : ۱ قاشق سوپخوری

این پیاز ترشی ها تند و تیز و شیرین هستند و طعم اسیدی سر حال آورنده ای دارند. ما از ترکیب آب لیمو و سرکه ی سیب استفاده می کنیم. شما می توانید تنها از یک ماده ی اسیدی استفاده کنید اما ما متوجه شده ایم ترکیب این دو طعم دلپذیرتری دارد. در اضافه کردن ادویه ها و طعم دهنده ها دستتان آزاد است. ما از چوب دارچین، میخک و دانه فلفل قرمز استفاده می کنیم. شما می توانید اصلاً از هیچ کدام استفاده نکنید یا از مواد زیر ترکیب دلخواه را انتخاب کنید: چوب دارچین، میخک درسته، دانه فلفل له شده، سیر درسته، بادیان، برگ بو، دانه خردل؛ زنجبیل تازه ورقه شده، تخم رازیانه، تخم گشنیز یا تخم زیره.
آنچه باید بدانید: با مواد این دستور آشپزی ۳ فنجان ترشی درست می شود که مقدار زیادی است. ما از این ترشی در کنار همه چیز استفاده می کنیم برای همین مقدار زیادی درست می کنیم. شما می توانید مقدار مواد را نصف کنید.

طرز تهیه :

۱٫ پیاز حلقه شده را داخل یک کاسه ی متوسط بریزید. آنقدر آب جوش روی آنها بریزید که کاملاً روی آنها را بپوشاند. تا ۱۰ بشمارید سپس آبکش کنید. پیاز ها را در بطری شیشه ای یا یک کاسه بریزید.
۲٫ دارچین، میخک و دانه فلفل قرمز را در یک روغن دان کوچک روی حرارت متوسط ۳ تا ۵ دقیقه بو بدهید تا عطر آنها بلند شود.

4851

۳٫ سرکه، آب لیمو، ۱/۴ فنجان شکر و نمک را اضافه کنید و هم بزنید. بگذارید آرام به جوش بیاید سپس ۱ تا ۲ دقیقه تا زمانی که شکر و نمک حل شوند بپزید. شیرینی آن را بچشید و در صورت لزوم شکر اضافه کنید. مخلوط را روی پیاز ها بریزید.

4849

۴٫ بگذارید آنقدر در دمای اتاق بمانند که خنک شوند سپس می توانید تا ۲ هفته در یخچال نگهداری کنید.

4850

منبع : سوران