خانه » سلامتی و بهداشت » ۱۱ خواص گلابی برای سلامتی

۱۱ خواص گلابی برای سلامتی

خواص گلابی برای سلامتی خواص گلابی برای سلامتی بسیار چشمگیر است و میتواند در تقویت سلامت قلب ، کنترل سطح قند خون ، بهبود زخم ،سم زدایی بدن ،کاهش وزن و لاغری کمک زیادی کند.

خواص گلابی برای سلامتی شامل تقویت سیستم ایمنی بدن ، کاهش وزن ، تقویت سلامت قلب ، کنترل سطح قند خون ،سرعت در بهبود خم و تقویت سم زدایی بدن است.همچنین گلابی به جلوگیری از یبوست و بهبود جذب مواد مغذی ،استخوان و کمک به کاهش درد نیز بسیار موثر است.مصرف این میوه برای زنان باردار میتواند به بارداری سالم کمک کند.سعی کنید مصرف گلابی را برنامه رژیم غذایی خود بگذارید تا همیشه سالم بمانید.

طعم گلابی شبیه به سیب است ، هرچند که کمی شیرین تر و خوشمزه تر میباشد، این میوه دارای مزایای سلامتی زیادیبرای بدن میباشد و همینطور بسیار مغذی است. شاید شنیده باشید که مصرف روزی یک سیب شما را همیشه سلامت نگهمیدارد. این نکته درباره گلابی نیز صادق است.

ارزش غذایی گلابی

گلابی منبع بسیار عالی فیبر است، این میوه دارای طیف تغذیه ای متنوعی است .این میوه دوست داشتنی دارای ده ها خواص دارویی و پتانسیل آنتی اکسیدانی میباشد.

اطلاعات در هر ۱۰۰ گرم گلابی

کالری ۵۸
کربوهیدرات ۱۵٫۵ گرم
قند ۹٫۸ گرم
فیبر ۳٫۱ گرم

ویتامین ها و مواد مغذی موجود در گلابی

ویتامین (C) سی ۷%
ویتامین (K) کا ۶%
اسید فولیک ۲%
منیزیم ۲%
پتاسیم ۳%
مس ۴%

خواص گلابی

گلابی سیستم ایمنی بدن را افزایش میدهد

برای داشتن سیستم ایمنی سالم نیاز به مصرف کافی مواد مغذی است، یکی از مهمترین آنها ویتامین C است. ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار موثر است.ویتامین C همچنین باعث تقویت عملکرد گلبولهای سفید خود میشود و همچنین باعث میشود احتمال سرماخوردگی را کاهش دهد. همچنین به دلیل ترکیبات ضد التهابی گلابی ،باعث میشود که سلولهای سیستم ایمنی بدن کمتر آسیب ببینند و شما را در برابر انواع بیماری های واگیردار مقاوم تر سازد.

خواص گلابی برای لاغری و کاهش وزن

سبزیجات و میوه هایی با شاخص گلیسمی پایین از بهترین مواد برای کاهش وزن میباشند.علاوه بر این گلابی سرشار از فیبر، محلول و نام محلول است،که باعث افزایش سیر بودن میشود و به روند کاهش وزن بسیار کمک میکند. مصرف گلابی به عنوان یک میان وعده یک راهکار عالی برای پایین آمدن کالری روزانه خود و محافظت از پرخوری است.

خواص گلابی برای سلامت قلب

گلابی به دلیل داشتن فیبر بالا در طب سنتی بسیار شناخته شده است. رژیم های غذایی با فیبر بالا باعث میشود که احتمال مشکلات قلبی را کاهش دهد. فیبر به پاکسازی اسیدهای صفراوی بسیار کمک میکند که به نوبه خود میزان کلسترول را نیز کاهش میدهد و آنها را در سطح نسبتا نرمال نگه می دارد.

علاوه بر این گلابی سرشار از آنتی اکسیدان های بی شماری است.که از بروز التهاب در رگ های خونی جلوگیری میکند، که این خود یک عامل در سکته های مغزی و حملات قلبی و … است.

خواص گلابی برای کنترل قند خون

بسیاری از افراد این نکته را درک نمیکنند که میوه ها میتوانند قند خون را کنترل کنند.گلابی از نظر شاخص گلیسمی پایین است ،به این معنی که آنها به سرعت به گلوکز تبدیل نمیشوند. در ازای آن سرشار از فیبر هستند و میتوانند به کاهش جذب گلوکز در جریان خون می شود. به علاوه مصرف مرتب گلابی برای بهبود حساسیت به انسولین که اغلب هنگام شروع دیابت از بین میرود بسیار مفید است.

خواص گلابی در بهبود سریع زخم

در حالی که یک سیستم ایمنی کارآمد اولین شرط لازم برای بهبودی است ،شما باید اطمینان حاصل کنید که بدن میتوان پروتئین های جدید ساختاری را به موقع بسازد.در این حالت میزان ویتامین c گلابی سنتز کلاژن را تسهیل میکند-پروتئین ساختاری موجب تقویت سلامت مفاصل و پوست میشود.بنابراین هنگامی که کلاژن با سرعت مطلوب تولید شود ، زخم ها نیز سریعتر بهبود میابند .

خواص گلابی در سم زدایی بدن

گلابی به دلیل مقدار بالای پکتین ، به طور فعال باعث از بین بردن سموم بدن میشود.بسیاری از سموم قدار به دفع از طریق صفرا و مدفوع هستند که شناخته شده است و یکی از مکانیسم های گلابی دفع سریع این سموم میباشد.

خواص گلابی برای یبوست

میدانیم که دو عامل شایع در یبوست ، عدم آب کافی و رژیم غذایی کم فیبر است.وقتی این دو عامل با هم ترکیب شوند نتیجه آن یبوست های مزمن میباشد که حتی ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی نیز داشته باشد. با این حال با خوردن گلابی به سادگی میتوانید این مشکل را حل کنید.

گلابی سرشار از فیبر بالا و همینطور سرشار از آب است و باعث میشود که هر دو مورد کم آبی و فیبر را جبران کند. فیبر برای سلامت هضم بسیار ضروری است. زیرا باکتری های پروبیوتیک به بسیاری از فیبرهای غذایی وابسته هستند.باکتری های پروبیوتیک بخشی از سیستم ایمنی بدن شما میباشند.

خواص گلابی در بارداری

یکی از مهمترین مواد مغذی در دوران بارداری اسید فولیک است. این عضو خانواده ویتامین B به جلوگیری از نقص هنگام تولد مانند اسپینا بیفیدا و اختلالات عصبی کمک میکند. گلابی میتواند به حفظ سلامتی فرزند متولد نشده شما کمک کند و بارداری را بسیار ایمن تر کند.محتوای فیبر موجود در گلابی همچنین به جلوگیری از یبوست بارداری و بواسیر کمک کند.

بهبود جذب مواد مغذی

اگر جذب مواد مغذی در بدن زیاد نباشد ، بدن شما هرگز عملکرد خوبی نخواهد داشت. خوشبختانه گلابی میتواند به کمک شما بیاید.گلابی سرشار از مسن است، ماده معنی که جذب سایر مواد مغذی به خون از جمله آهن را بهبود ببخشد.جذب آهن مهمولا با عوامل مختلفی محدود میشود ، مهمترین آنها وجود ویتامین سی و مس است. مس باعث سنتز گلبول های قرمز میشود.

خواص گلابی برای استخوان

ویتامین کا ، یک فاکتر نادر اما اساسسی است که برای سلامتی استخوان بسیار مهم است. کمبود ویتامین K در بزرگسالان بسیار شایع است، به دلیل اینکه آنها از اهمیت این ویتامین اطلاعی ندارند. مصرف منظم گلابی این ویتامین را میتواند تامین کند که به حفظ سلامت استخوان ها کمک میکند و همچنین از لخته شدن خون جلوگیری میکند.

خواص گلابی برای کاهش درد

گلابی غذای ضد التهابی عالی میباشد، این میوه حاوی ترکیباتی است که در کاهش درد مفاصل و درد روماتیسم بسیار موثر است.گلابی همچنین در مدیریت سایر شرایط التهابی مانند دیورتیکولیت کمک زیادی میکند.

 

منبع : darmansara.com